hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kuzey Ormanları Savunması'ndan 3. köprü eylemi

  Kuzey Ormanları Savunmasından 3. köprü eylemi
  expand

  Kuzey Ormanları Savunması, 3. köprünün son tabliyenin yerleştirilmesini köprünün bağlantı yollarının geçtiği Sarıyer'e protesto etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kuzey Ormanları Savunması üyesi bir grup, Sarıyer Uskumruköy'de 3. köprünün bağlantı yollarının geçtiği şantiye önünde köprü inşaatını protesto etti. 3. Köprü'nün son tabliyesinin konulduğu anlarda, tören alanının yaklaşık 5 km ilerisinde eylem yapan yaklaşık 20 kişilik grup için jandarma, TOMA ve akrepler hazır bulunduruldu.

  “Kuzey Ormanları direnecek” yazılı pankart açan grup, “Ormanıma, suyuma, toprağıma dokunma", "Ormana, ağaca, yeryüzüne özgürlük", "Güneş, rüzgar bize yeter" şeklinde slogan attı.

  “İki yakanın birleşmesi, proje tamamlanmadan bir şey ifade etmez"

  Kuzey Ormanları Savunması adına açıklama yapan Seda Elhan, 3. köprünün bağlantı yollarından Kurtköy - Akyazı ve Kınalı – Odayeri kesimlerinin Mart ayında yapılması planlanan ihalelerinin beşinci defa ertelendiğini belirterek "İki yakanın birleşmesi, projenin tümü tamamlanmadan köprü ulaşıma açılamayacağından hiçbir şey ifade etmez. Toplamda 60 kilometrelik otoyol ve 35 kilometrelik bağlantı yollarından oluşan projenin sadece 2 kilometrelik bir kısmı 3. köprüyü oluşturuyor. '3. köprü bitti' tantanası, Kuzey Ormanları'nda katliamdan şu an için kurtulmuş milyonlarca ağacı, köprü oldubittiye getirip sessizce yok etmeyi amaçlıyor" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kuzey Ormanları Savunmasından 3. köprü eylemi

  "Transit geçecek dediler, Kuzey Ormanları'nın ortasına çıkış verdiler"

   "3. köprünün proje aşamasında köprünün transit geçeceğini ve bağlantı yolları yapılmayacağı yönündeki açıklamalarını hatırlatan Elhan, “Transit geçecek dediler, Kuzey Ormanları'nın ortasına çıkış verdiler. 3. köprüyü İstanbul'dan transit geçecek tırlar için yapıyoruz, hiçbir çıkış vermeyecek sadece trafiği rahatlatacağız' diyerek yalan söyleyen iktidar, bugün gerçek niyetinin aslında bir 'mega rant' projesi olduğunu gizlemeye bile gerek duymuyor" dedi.

  3. köprü çıkışlarının üç kilometre sonrasında, orman içindeki Sarıyer ve Beykoz köylerine çıkış verildiğini belirten Elhan, “İşlediğiniz suçlar sayamayacağımız kadar çok. Siz bu toprakların görüp göreceği en büyük kötülüksünüz. Doğayı yenemezsiniz. Kendinizle birlikte insanlığı yok oluşa sürüklemeyi derhal bırakınö şeklinde konuştu. İstanbullulara çağrıda bulunan Elhan sözlerini şöyle sürdürdü: "Her şeye rağmen hala Kuzey Ormanları'nda direnen 250 milyon ağaç için hikâyeyi değiştirmek bizim elimizde. Milyonlarca ağacın kesilmesine sebep olacak kesim ihalesini iptal edin. Ulaşım projesi diye pazarlamaya çalıştığınız bu rant projelerini durdurun.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  3. köprünün yarattığı ranttan beslenmeye devam eden orman içindeki yapılaşmaları durdurun. Kuzey Ormanları'nın katledilmesinin önünü açarak, şu an bile zor nefes alan İstanbul'un ölüm fermanını imzalamayın. İstanbul ve Marmara'yı nefessiz ve susuz bırakmayın, ormanları ve su havzalarını yok etmeyin". Güvenlik güçlerinin herhangi bir müdahalede bulunmadığı grup açıklamanın ardından dağıldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow