hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Haberler... 2022-2023 KYK burs başvurusu başladı mı? e-devlet KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

  Haberler... 2022-2023 KYK burs başvurusu başladı mı e-devlet KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak
  expand

  GSB e-devlet KYK burs başvuru sürecinin başlamasının ardından yükseköğretim öğrencileri KYK'ya burs ve kredi başvurusunda bulunabilecekler. Peki, KYK 2023 burs başvurusu başladı mı? Üniversite öğrencilerinin aylık olarak alacağı ödemeler için KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Binlerce öğrencinin burs ve kredi imkanından yararlanacağı 2022-2023 eğitim öğretim yılında başvurular için geri sayım başladı. Bursların geri ödemesiz, kredilerin ise geri ödemeli olacağı süreçte detaylar önümüzdeki günlerde belli olacak.

  KYK BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN 2022-2023?

  Üniversitelerde akademik takvim eylül ayında başladı. Aynı süreçte peş peşe KYK yurt başvuruları sonuçlanmış ve öğrenciler KYK yurtlarına yerleşimlerini gerçekleştirmişti. Burslarda ise geçtiğimiz yıl başvurular 5-8 Kasım tarihlerinde alınmıştı. Bu yıl da yine ekim sonunda ya da kasım başında başvuruların alınması bekleniyor.

  E DEVLET KYK BURS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

  Burs/kredi başvuruları her yıl yazılı ve görsel basın yoluyla kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır.

  Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrencilerin yapacakları iş ve işlemler sonuç açıklama sayfasında ayrıntılı olarak yer almaktadır. Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan “taahhütname onayı” işlemini yapmaları gerekmektedir. Taahhütname onayı yapmayan öğrenciye ödeme yapılmamaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Burslarda öncelikli öğrenciler ise şöyle;

           Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)

  •        Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)

  •        Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,

  •        Anne ve babası vefat etmiş olanlar,

  •        Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,

  •        Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,

  •        Amatör milli sporcu olan öğrenciler

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow