KYK burs sonuçları bugün açıklanacak mı? | KYK sorgu ekranı

KYK burs sonuçları bugün açıklanacak mı? | KYK sorgu ekranı

KYK burs ve kredi sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunu soran üniversite öğrencileri için stresli ve heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu, sonuçların Dikey Geçiş Tercih sonuçlarından ve kapatılan üniversitede okuyan öğrencilerin diğer üniversitelere geçişinden sonra açıklanacağını söyledi. Sonuçlar açıklandıktan sonra gözler KYK'nın sitesine çevrilmiş durumda. Sonuçlar açıklanır açıklanmaz sitemizde yer alacaktır. Başvuru sırasında kurum burs konusunda "öncelik hak" başlığını yayınlamıştı. Hangi öğrenciler öncelik haktan yararlandı ve hangi öğrenciler burs alabilir?

12 Ekim 2016 tarihinde Kredi ve Yurtlar Kurumu burs ve kredi başvuruları sona ererken, öğrencilerin en çok merak ettiği KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu oldu. Uzun bekleyişinin ardından kasım ayına girilmeden sonuçlarının açıklanması bekleniliyor. KYK Genel Müdürü Sinan Aksu, Dikey Geçiş Sınavı ve kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin geçişleri bittikten sonra sonuçların açıklanacağını dile getirdi. Başvuru sürecinde kurum ince eleyip sık dokudu ve başvuruları çok dikkatli bir şekilde inceledi. Birçok öğrenci E-Devlet üzerinden başvuru sürecinde doğru ve eksiksiz bilgi verdiyse, kurum en çok bu öğrencilere hak tanıyacak. Burs konusunda öncelikli hak hangi öğrencileri kapsamaktadır?Öncelik hak kimin?


KYK başvuru sırasında “öncelik” hakkın kimde olduğunu açıkladı. Burstan yararlanmak isteyenlerde ilk olarak: Şehit aile çocukları, anne ve babasını kaybetmiş öğrenciler, %40 fiziksel engelli öğrenciler, gazi çocukları, Aile ve Sosyal Güvenlik Politikalar Bakanlığı’na ait yetiştirme yurdunda kalan öğrenciler, Daruşşafaka Lisesi’nden mezun olan öğrenciler, milli sporcular, terörden ötürü yerini değiştiren öğrenciler veya terörden dolayı ailesini kaybeden öğrenciler, ÖSYM’nin 2016’da yaptığı sınavda ilk yüze giren öğrenciler, öncelik haktan yararlanabileceklerdir.


KYK burs ücretleri ne kadar olacak?


Geçen sene üniversitede okuyan öğrenciler burs ücretleri olarak 330 lira alırken, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, ücretlerin yükseltileceği müjdesini verdi. 2016-2017 yılları arasında öğrencilerin alacağı burs ücretleri enflasyon zammı üstünde olarak 400 Türk Lirası.


KYK SİTESİNE GİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Hangi öğrenciler burslardan yararlanabilir?


Kurumun en çok hassas olduğu alanlardan biri olarak kimlere burs veriliyor:


- Herhangi bir üniversitede "ön lisans" öğrencisi olana


- Bir üniversitede "lisans" öğrencisine


- Açık Öğretimde okuyan "önceliğe sahip olan öğrenciler"e. Önceliğe sahip olanlar: Şehit çocuğu veya kardeşi, gazi çocuğuna, anne ve babası ölü olanlara.


- İki yıllık bir üniversiteyi bitirdikten sonra, dört yıllık üniversiteye geçenlere.


- Öğrenci, yüksek lisans yapıyorsa veya doktora öğrencisiyse. (Dikkat edilmesi gereken husus: hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmemektedir.)


- ÖSYM'nin yaptığı sınavda ilk 100'e giren öğrencilere otomatik olarak verilmesi


- Öğrenci şayet "amatör milli sporcu" belgesine sahipse


Bu maddeleri karşılayanlara kurum tarafından burs verilmektedi


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS