KYK ödemeleri ertelendi mi? KYK borç yapılandırma nasıl yapılır? GİB, e-Devlet KYK borç yapılandırma ekranı

KYK ödemeleri ertelendi mi? KYK borç yapılandırma nasıl yapılır? GİB, e-Devlet KYK borç yapılandırma ekranı

Öğrenim kredisi, prim, emlak, taşıtlar vergisi, trafik cezası gibi birçok kalemde bulunan 4 milyon vatandaşın beklediği yapılandırma fırsatı başladı. KYK borcu yapılandırmada son günlere girilmesiyle birlikte sorgulamaları da arttı. Peki, KYK borç yapılandırma nasıl yapılır? GİB KYK borç yapılandırma başvuru ekranı detayları haberimizde..

Üniversite eğitimi süresince kullanılan öğrenim kredileri için yapılandırma dönemi. Binlerce kişiyi ilgilendiren KYK borçları ile ilgili önemli açıklamalar geldi. KYK kredisi alan ancak borçlarını geri ödeyemeyen vatandaşlar için yeni çıkacak olan vergi borcu yapılandırma paketinde KYK borçları için de düzenlemeler yaptı. 

KYK BORÇ YAPILANDIRMA NASIL OLACAK?

KYK borçlarının tahsili öğrenci mezun olduktan iki yıl sonra başlıyor. KYK borçlarının yapılandırma kararı çerçevesinde yapılandırma sonrası pandemi süreci nedeni ile taksitler için 1 yıl erteleme kararı konuşulanlar arasında yerini aldı. Bu kapsamda yapılandırma yapan öğrenciler taksit ödemelerine 1 yıl sonra başlayabilecek. KYK kredi borçlarını birer yıllık süreyle ertelemek mümkün.

Borç ödeme vadesi henüz başlamayanlar ile borçlarını aksatmadan ödeyenler "turkiyeturkiye.gov.tr"'den e-devlet şifreleri ile erteleme talebinde bulunabiliyor. Erteleme başvurusunda bulunmak için işsizlik, Askerlik durumlarının oluşması ve yüksek lisans ya da doktora eğitiminin devam etmesi gerekiyor. Borcunu peşin ödeyenlerin gecikme faizi ile enflasyon farkının yüzde 90'ı silinecek. Ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1.40 gecikme faizi uygulanırken, geciken borçlar nedeniyle alınan kredi 2-3 katına çıkıyor.

KYK BORCU YAPILANDIRMA SON TARİH NEDİR?

Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin, kanunun çıktığı tarihten itibaren 31 Ocak'a kadar müracaat etmesi gerekecek ve maksimum 18 taksit yapılabilecek. Taksitler iki ayda bir ödenecek. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması durumunda, işleyen faizler silinecek. İlk taksit ödemesi, Şubat 2021'de gerçekleştirilecek.

E-DEVLET KKY BORÇ YAPILANDIRMASI NASIL YAPILIR?

e-Devlet üzerinden “İnteraktif Vergi Dairesi” uygulamasına giriş yaparak vergi borcu yapılandırması yapabilirsiniz. Sistemde Yapılandırma İşlemleri başlığı altında “7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri” bölümünden başvurunuzu yapabilirsiniz. Öncelikle Gelirler İdaresi Başkanlığının İnteraktif Vergi Dairesine giriş yapmalısınız.

Bu ekranda E-Devlet ile giriş seçeneği bulunmaktadır. Buna tıklayın ve E-Devlet bilgilerinizle giriş yapın. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinde talimatlarla ilerleyerek birkaç adımda taksitlendirme işlemine başvuruda bulunabilirsiniz. Ya da vergi dairelerine giderek yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

E-DEVLET KKY BORÇ YAPILANDIRMA EKRANI

GİB KYK BORÇ YAPILANDIRMA EKRANI

KYK BORÇ ÖDEME EKRANI ZİRAAT BANKASI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS