LGS 2. nakil başvuruları ne zaman bitecek, sonuçlar hangi tarihte açıklanacak?

LGS 2. nakil başvuruları ne zaman bitecek, sonuçlar hangi tarihte açıklanacak?

LGS 2. nakil başvuruları ne zaman bitecek, sonuçlar hangi tarihte açıklanacak?

LGS 1. nakil sonuçlarının açıklanmasının ardından, bir kez daha nakil hakkını kullanmak isteyen adaylar MEB’e yöneldi. Milli Eğitim Bakanlığı LGS 3. tercihleri olarak da adlandırılan lise 2. Nakil sürecini başlattı. Peki, LGS 2. nakil başvuruları ne zaman sona erecek ve sonuçlar adaylara ne zaman duyurulacak?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

LGS 2. nakil dönemi başladı. CNN TÜRK'e konuşan Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, "Anadolu liselerine sınavla öğrenci alan bir okula yerleşmişler ise bu dönemden sonra daha iyi bir okula yerleşmek için 3 tercih yapıp okullarına teslim edecekler. Bir başka grup var. Bu grup merkezi yerleştirme değil, yerel yerleştirme ile bir okula yerleştirildiler. Ama onlar sınavla öğrenci alan okula geçmek istiyorlar. Onlar da gidip 3 okul seçecekler. Bir grup daha var ki bu çocuklar ne merkezi yerleştirme ile istediği okula yerleşti, ne de yerel yerleştirme ile. Bu çocuklar gidecekler hem yerel yerleştirme başvurusunda bulunacaklar hem de merkezi yerleştirme için başvuruda bulunacaklar. Her ikisi için de 3'er okul seçerek" dedi.

Peki, bu dönemde yapılan tercihler etkili olacak mı? Veliler ve öğrenciler değişiklik beklemeli mi? Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, "Birincisiyle ikincisi arasında çok fark olacağını sanmıyorum bu saatten sonra. Özel okullardan burs alıp da giden çocukların yerine açılmalar olur" şeklinde konuştu.

Başvurular 8 Ağustos'ta sona erecek

İkinci nakil tercih başvuruları 8 Ağustos'ta sona erecek. Sonuçlar 10 Ağustos'ta açıklanacak. Daha sonra nakillerde de hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 6 Eylül'de yerleştirme süreci tümüyle sona erecek.


LGS 2. nakil tercih başvuruları nasıl yapılır? Boş kalan bölümler...