Son Dakika

LGS 2019 ne zaman? (MEB Liselere Geçiş Sınavı)

A A

27.05.2019 - 16:38

MEB sınav takvimi içerisinde LGS 2019 sınavının ne zaman yapılacağı yerini almıştı. Liselere Geçiş Sınavı olarak bilinen sınav ile öğrenciler elde edecekleri puanlarla tercih yapabilecekler. Peki, LGS ne zaman yapılacak, sınavlarda adaylara hangi sorular yöneltilecek ve sınav yerleri nereden öğrenilebilecek?

LGS 2019 ne zaman? (MEB Liselere Geçiş Sınavı)

LGS sınav yerleri geçtiğimiz günlerde MEB tarafından açıklanmış ve adayların nerelerde sınavlara girecekleri belli olmuştu. Orta öğretime devam edecek olan öğrencilerin tercih işlemlerinde kullanacakları puanları elde edecekleri LGS 2019 yılında Haziran ayında yapılacak. İşte 2019 LGS sınav tarihi ve sınavla ilgili diğer detaylar…

LGS NE ZAMAN?

Bu yılın takvimine göre, LGS kapsamındaki merkezi sınav 1 Haziran 2019'da yapılacak. 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak.

LGS SINAV GİRİŞ YERLERİ AÇIKLANDI

LGS'ye girecek olan öğrenciler, kayıtlı oldukları okul idarelerinden sınav giriş belgelerini alabilecekler. Öte yandan, www.meb.gov.tr üzerinden, öğrencinin TC No ile giriş yapılarak, sınav giriş yerleri öğrenilebilir.

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ SORGULAMA 

LGS'DE HANGİ KONUDAN KAÇ SORU SORULACAK?

Genel olarak okuduğunu anlama, eleştirel düşünme, analiz yapma, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, bilimsel süreç ve benzer becerileri sınayan sorular yer alacak.

İlk oturum sözel alan kapsamında yapılacak olan LGS'de Türkçe'den 20, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük'den 10, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'nden 10, Yabancı Dil'den 10 olmak üzere toplam 50 soru yöneltilecek.

Sayısal alan için gerçekleştirilecek ikinci oturumda ise Matematik'ten 20 ve Fen Bilimleri'nden 20 olmak üzere toplam 40 soru yöneltilecek.