Liseli Elif'in ölümü için 18 bin 200 lira para cezası

Liseli Elif'in ölümü için 18 bin 200 lira para cezası

Sancaktepe'de köpeğini gezdiren 16 yaşındaki lise öğrencisi Elif Dağyeli'ye aracıyla çarparak ölümüne neden olan Fatih Yalkın, "Taksirle ölüme neden olmak" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, bu cezayı 18 bin 200 lira para cezasına çevirdi.

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı 36. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın üçüncü duruşmasına tutuksuz sanık Fatih Yalkın ile maktül Elif Dağyeli'nin ailesi katılmazken, tarafları duruşmada avukatları temsil etti.  Mahkeme hakimi Bekir Akkale, tarafların kazanın oluşumundaki kusur oranının tespiti amacıyla istenen bilirkişi raporunun dosyaya geldiğini tututanaklara geçirdi.


Bilirkişi sanık ile maktulü eşit oranda kusurlu buldu


İTÜ Ulaştırma Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Emine Ağar, Y. Doç. Dr. Şükriye İyinam ve Y. Doç. Dr. Pelin Alpkökin tarafından hazırlanan 2 Ocak 2017 tarihli raporda, hem sanık Fatih Yalkın hem de ölen Elif Dağyeli'nin asli derecede eşdeğer kusurlu olduğu tespitine yer verildi.
Duruşmada söz alan Elif Dağyeli'nin ailesinin Avukatı Gürdal Aydoğdu, bilirkişi raporunda müvekkilinin asli kusurlu sayılmasına itiraz ettiklerini belirterek, yeni bir bilirkişi raporu alınmasını istedi.


Sanığın Avukatı Mustafa Gökhan Öncül de rapora itiraz ettiklerini belirterek yeni bir bilirkişi raporu alınmasını istedi.


Hakim Bekir Akkale, her iki avukatın da yeni bilirkişi raporu alınması yönündeki taleplerini reddetti. Essas hakkındaki görüşü sorulan Elif Dağyeli'nin ailesinin Avukatı Gürdal Aydoğdu, sanığın hızını azaltmadan kırmızı ışıkta geçerek kazaya sebebiyet verdiğini, olaydan sonra kaçtığını belirterek en üst sınırdan cezalandırılmasını ve tutuklanmasını istedi.


Sanık Fatih Yalkın'ın Avukatı Mustafa Öncül esas hakkındaki savunmasında, maktül Elif Dağyeli'nin kontrolsüz şekilde karşıdan karşıya geçtiğini öne sürerek, bu nedenle müvekkilinin tali kusurlu sayılarak karar verilmesini istedi.


18 bin 200 lira para cezasına çarptırıldı

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Fatih Yalkın'ı, "Taksirle bir kişinin ölümüne neden olma" suçundan 3 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Bu cezayı iyi halden 2 yıl 6 aya düşüren mahkeme, bu hapis cezasını da günlüğü 20 liradan 18 bin 200 lira para cezasına çevirdi. Sanığın para cezasını 12 eşit taksitte ödemesine hükmeden mahkeme, Yalkın'ın ehliyetine de 6 ay süreyle el konulmasına karar verdi.


İddianameden


Kazadan sonra İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Fatih Yalkın'ın 24 Kasım 2015 günü Sancaktepe Sarıgazı Mahallesi'nde ilerlerken karşıdan karşıya geçmeye çalışan Elif Dağyeli'ye çarparak ölümüne neden olduğu belirtilmişti.
Sanığın olaydan sonra kaçtığı hatırlatılan iddianamede, polis tarafından yapılan incelemede olay yerine düşen parçalardan aracın marka ve modelinin tespit edilerek sanığa ulaşıldığı belirtilerek, sanığın, "Bilinçli taksirle ölüme neden olma" suçundan 2 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edilmişti.

20 gün tutuklu kalmıştı


Olaydan 3 gün sonra polise teslim olan Fatih Yalkın, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılmış, itiraz üzerine hakkında tutuklama talepli yakalama kararı çıkarılmış, 5 Aralık 2015 tarihinde tutuklanan Yalkın, 20 gün sonra tahliye edilmişti. 
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS