LYS başvuruları: Mağdurlar imza kampanyası başlattı

LYS başvuruları: Mağdurlar imza kampanyası başlattı

LYS başvuruları 17 Nisan 2017 tarihinde sona erdi. Başvuruları son güne bırakana birçok öğrenci “referandum sürprizi” ile karşılaştı. Okullar referandumun ertesi günü tatil ilan etti. Bu durum başvuru yapmak isteyen birçok öğrenciyi mağdur etti. Mağdur olan öğrenciler sosyal medya üzerinden “imza kampanyası” başlattı.

Sınav başvurularını son güne bırakana öğrenciler ile YGS üzerinden ÖSYM’nin yaptığı açıklamalar birçok öğrenciyi “mağdur” etti. 17 Nisan başvuruların son gün olması ve referandumdan başvuru yapamayan öğrenciler imza kampanyası başlatınca gözler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezine çevrildi. Öte yandan LYS’siz girilen bazı sınavlar için LYS şartı konusunda YÖK “2017-ÖSYS'de bazı programlarda puan türü değişikliğine gidildiğine ilişkin yapılan bir duyurunun yanlış anlaşılması üzerine Kurulumuzca bir açıklama yapılması gereği hâsıl olmuştur. Duyuruda belirtilen düzenleme Yüksekokuldan Fakülteye dönüşen sadece Perfüzyon ve Antrenörlük Eğitimi programlarına ilişkindir. Karar YGS ile öğrenci alan diğer programları kesinlikle kapsamamaktadır. Bu iki program dışında başkaca programlar için bir değişiklik söz konusu değildir” şeklinde bir açıklamada bulundu.


Başvuru yapamayan öğrencilerden imza kampanyası


Başvuru yapamayan öğrenciler sosyal medya üzerinden imza kampanyası başlattı. Öğrenciler "ÖSYM 17 Nisan 2017’de bir duyuru yaparak birçok Haziran ayında yapılacak sınav ile alan bölümün puan türünü değiştirerek öğrencilere sınava girme zorunluluğu getirmiştir ancak 17 Nisan 2017 sınav başvuru tarihinin son günü olduğu için bu duyuruyu okuyamayan birçok öğrenci ÖSYM tarafından mağdur edilmiştir. Bu mağduriyetin giderilmesi için sınav başvuru süresinin uzatılmasını talep ediyoruz” diyerek bir imza kampanyası başlattı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS