Madenlerde sığınma odası kurulması artık zorunlu

Madenlerde sığınma odası kurulması artık zorunlu

"Maden İş yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği"nde yapılan değişiklikle, kömür ve türevleri hariç olmak üzere yeraltı maden iş yerlerinde acil durumlarda kullanılmak amacıyla sığınma odaları kurulacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan "Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, "İş yerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik"e uygun olarak yeterli ilk yardım donanımı sağlanacak. Daha önce yılda en az bir defa olan tatbikat, en geç 6 ayda bir yapılacak.

Doldurma istasyonlarında bulunacak donanım sayısı ve ekipmanı, acil durumlarda o istasyondan yararlanması beklenen çalışan sayısının en az yüzde 10 fazlası olacak şekilde belirlenecek. Personel takip ve izleme sistemi ile hayat hattı 1 Ocak 2017'de yürürlüğe girecek.

İşletmelerin yapısına uygun nitelikte patlayıcı maddeler ve kapsüller kullanılacak. Patlayıcı maddeleri, ateşleyicilerden başkasının almasına ve ateşlemesine izin verilmeyecek."Başyukarı"larda insan ve malzeme ile cevher ve pasa yolları birbirinden ayrılacak, aynada ilerleme yapılırken kapak uygulanacak.

 Hayat hattı

Sığınma odası bulunan yeraltı maden iş yerlerinde sürekli hayat hattı, acil durum planına uygun şekilde çalışanların sığınma odası veya yeryüzüne en kısa ve hızlı sürede ulaşmasını sağlayacak şekilde yerleştirilecek. Hayat hattı "sehim yapmayacak şekilde" çalışanların kaçış hızını engellemeyecek ve rahatlıkla elle takip edebilecekleri yüksekliği sağlayacak uygun aralıklarda bağlantılarla tavana ya da yan duvara monte edilecek. Kullanılan ekipmanlar ve galeri kesitinin daralması gibi zorunlu hallerde hattın kesilmemesi için geçici ve lokal bölgelerde yükseklikte değişiklik yapılabilecek. Bu zorunlu haller, sağlık ve güvenlik dokümanında gerekçeleri ile belirtilecek.

Sığınma odalarının teknik özellikleri 6 ay içerisinde belirlenecek

Sığınma odası bulunan yeraltı maden iş yerlerinde hayat hattınınsığınma odalarının veya yeryüzüne çıkışın bulunduğu güzergahta yer alması esasolacak.Sığınma odalarının bulunduğu yerler 50x200 milimetre ölçülerinde ve enaz 2,5 metre boyunca devam eden yanmaz ve dayanıklı spiral bukle ile gösterilecek. Kömür ve türevleri hariç olmak üzere yeraltı maden iş yerlerinde, acil durumlarda kullanılmak amacıyla sığınma odaları kurulacak. Sığınma odalarının teknik özelliklerine dair usül ve esaslar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 6 ay içerisinde çıkarılacak tebliğle belirlenecek.

Ancak henüz hazırlık aşamasında olan ve üretim aşamasına geçmemiş yeraltı maden işyerleri, sığınma odalarını üretim aşamasına geçtiklerinde kuracak. Bu arada, yönetmelik değişikliğinde, madenlerdeki "hayat hattı"nın sembolik görünümüne de çizim halinde yer verildi.

günün özeti

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS