Mahabat Kürt Cumhuriyeti 70'inci yılında anıldı

Mahabat Kürt Cumhuriyeti 70'inci yılında anıldı

İran'da 1946 yılında Sovyet Rusya'nın teşviği ve desteğiyle kurulan, daha sonra yanlız bırakıldığı için İran tarafından 11 ay sonra yıkılan Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nin kuruluşu Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) tarafından Diyarbakır'da anıldı.

İran'da Gazi Muhammed ve Kürdistan Demokrat Partisi öncülüğünde Mahabat'ın Çarçıra Meydanı'nda ilan edilen Mahabat Kürt Cumhuriyeti, 11 ay gibi kısa süre sonra Sovyet Rusya'nın desteğini çekmesi üzerine ABD ve İngiltere'nin desteklediği İran Şahlık rejimi tarafından yıkıldı.

Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Muhammed başta olmak üzere Cumhuriyeti kuranların birçoğu Çarçıra Meydanı'nda idam edildi. Mahabat Kürt Cumhuriyeti kuruluşunun 70'inci yıldönümü Diyarbakır'da Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) tarafından anıldı. Merkez Yenişehir İlçesi'nin Ofis semtinde Kürt bayrakları taşıyarak bir araya gelen bir grup PSK'li, Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve yıkılış sürecini yaptıkları basın açıklamasıyla dile getirdi.

Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nin Sovyet Rusya'nın teşviki ve desteğiyle kurulduğunun belirtildiği açıklamada şunlar yer alıyor:
"Kürdistan Cumhuriyeti'nin 1946 yılında Gazi Muhammed ve İran Kürdistanı Demokrat Partisi önderliğinde, Doğu Kürdistan'ın Mahabad kentinde ilan edilmesinin üzerinden 70 yıl geçti. 11 ay gibi kısa bir süre yaşayan Kürdistan Cumhuriyeti, dönemin büyük devletlerinin bencil çıkarlarının kurbanı oldu. ABD ve İngiltere'nin desteklediği gerici İran Şahlık Rejimi ordularının başkent Mahabad'a girmesi ve başta Gazi Muhammed olmak üzere Cumhuriyet'in ileri gelenlerini tutuklamasıyla birlikte, bu ilk çağdaş Kürdistan Cumhuriyeti yıkıldı ve tarihteki yerini aldı.

Kuşkusuz Cumhuriyetin yıkılmasında, başta Cumhuriyeti destekleyip teşvik eden, daha sonra çıkarları gereği emperyalistler ve gericilerin saldırıları karşısında sessiz kalıp onu terk eden Sovyet Rusya'da suçludur. Kürdistan Cumhuriyeti kısa ömründe, Doğu Kürdistan'daki tüm sınıf ve tabakaların desteğini almak için çaba sarf etti. PSK meclisi, yurtsever siyasi parti ve güçleri, STÖ'leri, aydınları, yurtseverleri, Kürdistan Cumhuriyeti'nin değerlerini korumaya, Cumhuriyetin derslerini iyi okumaya, özgür ve demokratik bir Kürdistan için el ele vermeye çağırır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS