Mahkeme başkanından darbeci askerlere: Size kağıtları aranızda yazışın diye vermedik

Mahkeme başkanından darbeci askerlere: Size kağıtları aranızda yazışın diye vermedik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1’i firari 37 darbeci askerin aralarında bulunduğu 47 sanığın yargılandığı Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, helikopter teknisyeni Astsubay Üstçavuş Aydın Özsıcak ifade verdi. Özsıcak'ın ifadesi sırasında diğer sanıklar ellerindeki kağıt kalemlerle aralarında yazıştı. Bunu gören Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ 'Size kalem kağıdı savunma yapın diye verdik. Aranızda yazışın, haberleşin diye değil' diyerek uyarıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen 1’i firari 37 darbeci askerin aralarında bulunduğu 47 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.


Duruşmanın yapıldığı Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Salonu önünde yağan yağmura rağmen dün olduğu gibi bugün de ellerinde bayraklar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan posterleri ile gelip toplanan bir grup, darbeci askerleri protesto etti. Saat 08.45’te duruşmanın yapılacağı salona getirilen 44 tutuklu sanığı, kalabalık, 'Şizofren Fetoş’un Uşakları’, ’Vatan bölünmez, ezan susmaz’, ’Ne olursa olsun dünya karşısında olsa bile arkanda koşmaktan vazgeçmeyeceğiz Başkan Recep Tayyip Erdoğan’, ’İdam istiyoruz’ yazılı dövizlerle karşıladı. Kalabalıktan sık sık ’İdam istiyoruz idam’ sloganı yükseldi.


Gülümseyerek karşılık verdiler


Tutuklu sanıklardan bazılarının tepkilere gülümseyerek karşılık verdikleri görüldü. Kalabalıktan, evli ve 3 çocuk annesi, 56 yaşındaki Gülizar Toptan, "Biz bu vatan hainlerine mi evlatlarımızı ve vatanı teslim ettik? Bunlar mı yetiştirdiler çocuklarımızı? Assınlar bunları, assınlar! Vatan hainleri, utanın! Bu vatanın yediğiniz ekmeği haram olsun" diyerek, darbeci askerlere bağırdı.Mahkeme başkanı uyardı: Size kağıtları savunma yapın diye verdik


Duruşmanın bugünkü oturumu tutuklu askerlerden helikopter teknisyeni Astsubay Üstçavuş Aydın Özsıcak’ın ifadesinin alınmasıyla başladı. Astsubay Özsıcak, ifade vermeye başladıktan kısa bir süre sonra subayların ellerindeki kağıt kalemlerle kendi aralarında yazıştıklarını gören mahkeme başkanı Emirşah Baştoğ, "Size kağıt, kalemi savunma yapın diye verdik. Aranızda yazışın, haberleşin diye değil. Kağıt, kalemleri toplayacağımız gibi hakkınızda gerekli işlemi yaparız" diyerek uyarıda bulundu.


Özsıcak: Olayın neresinde olduğumuzu bilmiyorduk


Daha sonra ifadesinin alınmasına başlanan Astsubay Aydın Özsıcak, helikoptere binerken telefonlarını kapattıklarını, kimsenin kendilerine Marmaris’teki görev ile ilgili bilgi vermediğini söyledi.


Astsubay Özsıcak, "Bütün mal varlığıma el konulduğu için avukat tutamadım. Helikopterde silahlı askerleri görünce bir şeyden şüphelenmedim ve görev için orada bulunduğumu düşündüm. Marmaris üzerine gittiğimizde bir el silah sesi duydum. 15-20 dakika Marmaris üzerinde uçtuktan sonra uzaklaştık. Çünkü yakıt sıkıntısı yaşamaya başladık. Gün içinde uçuş yaptıktan sonra bir de gece görevinde sabaha kadar çalıştık ve çok yorgunduk. Gaziemir’e geldik, teslim olduk.


"Öğrenince şoke oldum"


Ancak, hala olayın ne olduğunu, olayın neresinde olduğumuzu bilmiyorduk. Hala da neler olup bittiğini kavrayabilmiş değilim. Sonra Cumhurbaşkanı’na yönelik bir operasyon içinde olduğumuzu öğrenince şoke oldum. Ben, sadece VIP görev olduğunu biliyordum. Ancak yaralı olduğunu öğrenince kafam karıştı. Ben bakımcıyım, verilen görev gereği oradaydım. Biz kendi çapımızda helikopterin arızası ile uğraştık. FETÖ üyesi değilim" dedi.


"Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterinden parça sökmedim"


Mahkeme Başkanı Baştoğ’un Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterinin düşmesiyle ilgili sorusu üzerine Astsubay Özsıcak, "Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterinden parça sökmedim. Sadece bir parçayı incelerken görüntüledim. O olayla ilgili de hakkımda takipsizlik kararı verildi" dedi.


Duruşma, tutuklu sanıklardan Astsubay Üsçavuş Murat Gösterit’in ifadesinin alınmasıyla sürdü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS