Mahkeme karar verdi: Pasaportu geç teslim eden PTT, bilet paralarını ödedi

Mahkeme karar verdi: Pasaportu geç teslim eden PTT, bilet paralarını ödedi

Balıkesir'de PTT'nin pasaportlarını geç teslim ettiği ailenin 6 bin 600 TL ödedikleri uçak biletleri yandı, ABD'ye gidemedikleri için de çocukları kazandığı burstan oldu. Gecikme nedeniyle bilet parasını istedikleri PTT, buna yanaşmayınca dava açan aile, kurumu tazminat ödemeye mahkum ettirdi. Yargıtay da kararı onadı.

ABD’ye gidecek ailenin pasaportunu postacı geç teslim edince, bilet paralarını PTT ödemek zorunda kaldı. Pasaportlarını zamanında teslim alamayan  aile, uçak biletlerini iptal ettirmek zorunda kaldı. Aile, hava yolu şirketinden uçak biletinin sadece 600 liralık bölümünü tahsil edebildi. Seyahatin iptal edilmesiyle bir aile ferdinin de bursu yandı. Bunun üzerine PTT’ye müracaat eden aile, 6 bin 600 liranın iadesini istedi. Kurumun olumsuz cevap vermesiyle de aile, şikayetini yargıya taşıdı.


Emniyet, pasaport ve ehliyeti yine devredemedi


Balıkesir 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde PTT aleyhine maddî ve manevî tazminat davası açan bir vatandaş, pasaportun gecikmesiyle mağdur olduklarını kaydetti. Mahkemede verdiği ifadede, mağduriyetlerinin giderilmesi için PTT'ye başvuruda bulunulduğunu ancak sonuç alınamadığını belirten şikayetçi, "Yaşanan olumsuzluklar ve stres sebebiyle derin üzüntü ve sıkıntı yaşadık. 6 bin 600 TL maddî ve 10 bin TL manevî tazminatın davalıdan tahsiline karar verilmesini talep ve dava ediyorum" dedi.


Sınır kapılarındaki o uygulama kalkıyor


PTT'nin avukatı ise savunmasında, kurumun eylemi ile davacıların zararı arasında illiyet bağının bulunmadığını, dava konusu olayda davacıların kusurlu olduğunu ileri sürdü. Davacıların tedbirli ve özenli davranmadığını iddia eden avukat, talep edilen tazminatın fahiş olduğunu beyan ederek davanın reddine karar verilmesini talep etti.


PTT'den 'masa' açıklaması


Mahkeme, pasaportun tesliminin gecikmesinde kusurlu bulduğu PTT'yi maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Davacının ABD'ye gitmek için aldığı 6 bin 600 liralık biletleri iptal ettirmek zorunda kaldığına işaret edilen mahkeme kararında şunları ifade edildi: "6 bin TL’lik bilet ücretinin iade edilmediği, davacı ailenin reşit olmayan çocukları ile birlikte yurt dışına götürmek üzere seyahat planlaması yaptığı anlaşılmaktadır. Aile fertlerinden bir kısmının pasaportlarının gelmemesi durumunda diğerlerinin de planlarını iptal etmesinin normal olduğu ortadadır. Davalı PTT müdürlüğünde çalışan memur hakkında yapılan disiplin soruşturması evrakında geç teslim sebebiyle davalı tarafın mağdur edildiği belirtilmektedir. Belirsiz süreçte davacıların mecburen uçak biletlerini iptal ettirdiği gerekçesiyle maddî tazminat talebinin 6 bin TL bakımından kabulüne, aile ferdinin özellikle burs ve sağlık problemleri sebebiyle ABD’ye gitmek istediği, davacı tarafın ailece hazırlıklarını yaptığı, yaşanılan olay nedeniyle bütün planlarını iptal ettirmek zorunda kaldığı anlaşılmaktadır. Bir aile ferdinin bursunun yandığı gerekçesiyle manevî tazminatın kısmen kabulüne karar verilmiştir."


15 gün içinde ödemeyen 10 katını ödeyecek


PTT'nin temyiz ettiği karar, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi'nce de onandı. Kararla birlikte davacı aile, hem maddî, hem de manevî tazminatı tahsil etti. Hukukçular, emsal teşkil eden kararla birlikte gönderinin gecikmesinde kusuru bulunan görevli ve şirketin müşterinin mağduriyetinden sorumlu olacağını dile getirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS