Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan vefat etti | Kimdir?

Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan vefat etti | Kimdir?

Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan 70 yaşında tedavi gördüğü hastanede sabah saatlerinde vefat etti. Ak Parti’nin unutulmaz isimlerinden olan Kemal Unakıtan, Ak Parti dönemindeki özelleştirmenin patronu olarak görülüyordu. 2009 yılında Amerika'da by-pass operasyonu gerçekleştirilen Unakıtan, 12 Ekim'de vefat etti. Gerek kayıt dışı ekonomi üzerine çalışmaları gerek gaf ve esprileriyle birçok kez gündemde yer almıştı.

Ak Parti’nin eski bakanı ve milletvekili Kemal Unakıtan sabah saatlerinde vefat etti. Vefat haberini duyan bakan ve milletvekilleri hastaneye akın etti. 3 dönem maliye bakanlığı yapan Unakıtan, esprileriyle dikkat çeken bir siyasetçiydi. Sempatik tavırları ile kamuoyunda sıkça gündem olan Unakıtan, özelleştirmenin patronu olarak biliniyordu.Kemal Unakıtan, 1946 Edirne’de doğdu. İlk, orta ve liseyi doğduğu yerde Edirne’de okudu. Üniversiteyi Ankara’da okudu. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun olan Unakıtan, Maliye Bakanlığı’nda hesap uzmanlığı olarak göreve başladı. SEKA Genel Müdür muavinliği yaptı. 1976-78 yıllarında SGK Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Devlet kurumlarındaki çalışmalarından sonra Unakıtan, özel sektöre geçti. Çeşitli sanayi kuruluşlarında, finans kurumlarında genel müdürlük, yönetim kurulu üyeliği gibi etkin ve aktif yerlerde görev aldı. Unakıtan hem devleti hem özel sektörü bildiği için maliye alanında uzman olarak biliniyordu. Yıl 2002’yi gösterdiğinde Unakıtan Ak Parti’den siyasete girdi ve eski Cumhurbaşkanlarından Abdullah Gül’ün başbakanlık döneminde Maliye Bakanı olarak görev yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zamanında da Bakan olarak görev yapan Unakıtan, Abdullatif Şener’in ayrılmasından sonra Erdoğan’ın talimatıyla özelleştirme görevi Maliye Bakanlığı’na bağlandı. 3 dönem milletvekilliği ve Maliye Bakanlığı görevinden sonra görevi Mehmet Şimşek’e devretti.


2009 yılında Kemal Unakıtan Amerika’da by-pass operasyonu geçirdi. Kalp ve böbrek hastalığında tedavi görüyordu. 


KAYIT DIŞI EKONOMİYİ KAYIT ALTINDA TUTMAK İSTİYORDU


Kayıt dışı ekonomiyi kayıt altında tutmak için radikal kararlar alan Unakıtan’ın Alex de Souza için “sözleşmesini görmem gerek” sözü ile hem kayıt dışının altını çiziyordu hem de mizahı hiçbir zaman elinden bırakmıyordu.


İcraatlari içinde en dikkat çekeni ise TC kimlik numarasını “vergi numarası”yla birleştirmesi oldu. Bürokrasi engelinden kurtulmak ve vatandaşın daha hızlı ve daha etkin bir şekilde işlemlerin görülmesi için bu tarz çalışma içinde olmuştu. Devlet içinde “kayıt altında” tutma olayında eleştirilmişti. Bu durumu şu sözlerle belirtmişti Unakıtan “Gel bakalım arkadaş. Sen 30 yaşına gelmişsin. Neyle geçiniyorsun? Üstün başın güzel. Evin araban var. allah daha iyilerini versin. Peki şimdiye kadar, ne vergi verdin?’ bunları kolayca sorabileceğiz”


KENDİNE HAS ÜSLUBU


Unakıtan’ın Maliye’deki disiplinliği kadar kamuoyunda, gafları ve esprileriyle de dikkat çekiyordu. Kendisine has üslubu ile medyada en çok dikkat çekenlerden biri olan Unakıtan’ın aktif siyaset süresinde birçok kez sözleriyle gündemde yer almıştı. “Özelleştirmeyi sana bağladım abi, babalar gibi satarım, arapsaçı,” tarzındaki söyleyişlerinden ötürü birçok kez gündemde yer almıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS