Maltepe Cemevi'nin duvarlarına kışkırtıcı yazılar

Maltepe Cemevi'nin duvarlarına kışkırtıcı yazılar

İstanbul-Maltepe Cemevi dernek yetkilileri yaptığı basın açıklamasıyla cemevinin duvarlarına kışkırtıcı yazılar yazıldığını belirterek olaya tepki gösterdi

Maltepe Gülsuyu Cemevi'nin önünde toplanan Alevi dernekleri üyesi 100 kişi, dün akşam saat 21.00 sıralarında kimliği belirsiz kişiler tarafından cemevi duvarlarına kışkırtıcı yazılar yazıldığını belirterek basın açıklaması yaptı.


Maltepe Cemevi Başkanı Sebahattin Doğan tarafından yapılan basın açıklamasına CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, CHP ve HDP ilçe örgütlerinden temsilciler ile Maltepe Pirsultan derneği üyeleri, Alevi Bektaşi Federasyon temsilcileri, Şahkulu Dergahı temsilcileri de destek verdi.


Dernek Başkanı Sebahattin Doğan yaptığı açıklamasında, "Kutuplaştırıcı yaklaşımların bir sonucu olarak son bir yıl içinde Alevilerin yaşadığı bölgelerde kapıların işaretlendiğine ve inanç merkezlerine karşı saldırılara tanıklık ediyoruz. Daha önce diğer cemevlerine yapıldığı gibi dün Pendik, bugün Gülsuyu Cemevi'ne yapılan bu çirkin eylem cemevlerini hedef olarak göstermekte, çatışma için provokasyon çıkarmayı hedeflemektedir. Cemevimizin duvarlarına Irkçı, kışkırtıcı, ayrıştırıcı, ötekileştiren yazılar yazılmıştır. Bu tür yazıların toplumumuzu rencide ettiğini düşünüyoruz ve bununla ilgili emniyete başvurduk, şikayette bulunduk. Faillerin biran önce bulunup emniyete teslim edilmesini istiyoruz" dedi.


Grup, basın açıklamasının ardından cemevinden ayrıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS