Maltepe Cezaevi'ndeki ölüm davasında karara doğru

Maltepe Cezaevi'ndeki ölüm davasında karara doğru

İstanbul-Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda 15 yaşındaki Onur Önal'ın darbedilerek öldürülmesine ilişkin 6 infaz koruma memurunun 1'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Kılıçdaroğlu'nun önünde bayılan emekli o anı anlattı


Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 2 tutuksuz sanık ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada hayatını kaybeden Onur Önal'ın annesi Nurcan Önal da hazır bulundu.


Söz verilen Nurcan Önal, şikayetinin devam ettiğini belirterek, sanıkların cezalandırılmasını istedi.


Onur Önal'ın ailesinin avukatlarından Selmin Cansu Demir, Türkiye'de şu anda 2 bin 500'e yakın mahpus çocuk bulunduğunu belirterek, şu iddialarda bulundu:


"Somut olaya baktığımızda bu hapishanenin açıldığı 2008 yılından bu yana içeride kör noktalar olduğunu tespit ettik. Bu kör noktalar hem çocuklar hem de tüm kamu personeli tarafından bilinmektedir. Zira eylemlerin gerçekleştiği yerler hep kör noktalardır. İçeride şiddet içeren simit oyunu çocuklar tarafından oynanıyor. Bu tüm personel tarafından biliniyor. Koğuş ağalığı sistemi var. Bu çocuklar içeride akran zorbalığına maruz kalıyor. 2009 yılından bu yana 18 çocuk hayatını kaybetmiştir. Gördükleri baskı sebebiyle aralarında intihar edenler de vardır. Son 5 senede 484 kamu personeli içerisinde sadece bir kişi cezalandırılmıştır. Bu bize bu tür vakaların cezasızlıkla sonuçlandığını göstermektedir. Bu ezberin bozularak çocukları korumakla sorumlu olan sanıkların cezalandırılmalarını talep ediyoruz."


Ailenin diğer avukatı Gülizar Tuncer de "Gerekli önlemler alınmadığı ve yargı organları tarafından bu olaylarda esas sorumluluğu olan cezaevi yetkilileri cezalandırılmadığı sürece çocuklara yönelik şiddet uygulamaları devam edecek ve daha pek çok çocuk yaşamını yitirecektir. Biz burada ölüme sebebiyet verme suçunun oluştuğunu düşünüyoruz ve bütün sanıkların cezalandırılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.


Sanık N.Y. de "Avukatın iddia ettiği gibi hiçbir personelimin hiçbir çocuğa bırakın şiddet uygulamayı, saçının teline dokunduğu iddiasını kabul etmiyorum. Mahkemenin yaptığı bilirkişi incelemesi de kurumda personelin bu noktada bir eksiğinin olmadığını ortaya koymaktadır. Beraatime karar verilmesini istiyorum." şeklinde konuştu.


Mahkeme hakimi, dosyanın karar için incelemeye alınmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.


İddianameden


Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda kalan 15 yaşındaki Onur Önal'ın, cezaevinin bahçe kısmında arkadaşları M.Ö. ve C.B. ile "simit" olarak tabir edilen oyunu oynadığı sırada darbedildiği anlatılıyor.


Olayın cezaevi kameralarına da yansıdığı belirtilen iddianamede, darp sonrasında Önal'ın baygınlık geçirdiği, infaz koruma memurlarınca hastaneye sevk edildiği ve olaydan 1 ay sonra kafa travmasına bağlı beyin kanamasından yaşamını yitirdiği belirtiliyor.


İddianamede, 6 infaz koruma memurunun "görevi ihmal" suçundan 3'er aydan 1'er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS