Mamak'taki cami-cemevi projesi için "paralel yıkım" kararı

Mamak'taki cami-cemevi projesi için "paralel yıkım" kararı

Temel atma törenini, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ve Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan'ın birlikte attığı Ankara Mamak'taki cami-cemevi projesi için "paralel sermaye'' iddiaları üzerine yıkım kararı verildi.

Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, törenle başlayan ve finansmanı bazı işadamları tarafından sağlanan kompleks, ‘Paralel sermaye” iddiaları üzerine yıkıma dönüştü. Mamak Belediyesi, “Mimari projeye uygun değil” diyerek iskân vermedi ve yıkım başladı.

Projenin temelinin atıldığı 8 Eylül 2013’ten başlayarak, özellikle inşaatın bulunduğu Mamak Tuzluçayır Mahallesi’nde protesto gösterileri düzenlenmiş, polis bu gösterilere müdahale etmişti.

CHP Mamak Seçim Koordinatörü Ali Ağbulut, “O zamanlar Cemaat’le sarmaş dolaş olan iktidar, halkın tepkisine rağmen bu projeyi yaptı. Şimdi ise, cemaat ile kavga çıkınca binayı yıkmaya başladılar” dedi.

Mamak belediyesi: Projeye aykırı

Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Erdoğan Karadağ ise Cami-Cemevi üzerindeki yıkım iddialarını doğrulayarak şunları söyledi:

“Orayı yapanlar, iskan almak için bize başvurdular. Biz de baktık ki, mimariye aykırı yapılmış ve iskanı vermedik. Mimari projede minare yoktu. Minarenin yerine kule olması gerekiyor. O yüzden minare de yıkılmaya başlandı. Binayı projeye uygun hale getirirlerse biz de yeniden değerlendireceğiz.”

Karadağ, binanın olduğu arazinin hazineye ait olduğunu da vurgulayarak, “Orası artık bir kültür merkezine mi dönüşür, yoksa hazine araziyi bize mi tahsis eder, bilemiyoruz. Ama mevcut cami-cemevi olarak kalması zor görünüyor” dedi.

3 bin 264 metrekare alan üzerine inşa edilen komplekste, cami ve cemevi yan yana olacaktı. İçinde dede odası, imam odası, 350 kişilik konferans salonu, aşevi, gasilhane ve morg, okuma salonu ve sohbet alanları bulunması planlanıyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS