Son Dakika

Marketlerin çalışma saatleri değişti! Marketler saat kaçta açılıp, kapanacak?

A A

24.03.2020 - 16:16

Marketlerin çalışma saatleri ile ilgili yayınlanan genelge İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderildi. Bakkallar, marketler ve süpermarketler de dahil olmak üzere alışveriş yapılan tüm marketler geçici olarak yeni saatlerde çalışacak. Peki, marketler saat kaçta açılıp, saat kaçta kapanacak?

Marketlerin çalışma saatleri değişti! Marketler saat kaçta açılıp, kapanacak?

Corona virüsü tedbirleri kapsamında marketlerin açılış ve kapanış saatleri de değiştirildi. Alınan tedbirler ile ilgili genelde İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderildi. Aynı zamanda toplu ulaşım araçları ile ilgili de bir düzenleme yapıldı. Peki, marketler hangi saatlerde açık olacak?

MARKETLER SAAT KAÇTA AÇILACAK?

Covid-19 tedbirleri nedeniyle valiliklere gönderilen yeni genelgede bakkal, market ve süpermarketler de dahil olmak üzere alışveriş yapılan marketler geçici olarak saat 09:00’da açılacak.

MARKETLER SAAT KAÇTA KAPANACAK?

Yine açılış saatleri gibi marketlerin kapanış saatleri de ortak olacak. Buna göre bakkal, market ve süpermarketler saat 21:00’de kapatmış olacaklar.

MARKETLERİN ÇALIŞMA SAATLERİ DETAYLARI

Genelgeye göre, il ve ilçelerde tüm marketler 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verecek. 

Market içindeki en fazla müşteri sayısı, depolar ve idari bürolar hariç olmak üzere müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın onda biri kadar olacak.

Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek. 

İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirler alınacak. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak. 

Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacak, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacak.


İçişleri Bakanlığı'ndan ek genelge: Marketler ve toplu taşıma araçlarına yönelik flaş karar!