Marmara İletişim'de "adrese teslim ilanla" din sosyoloğu dekan iddiası

Marmara İletişim'de "adrese teslim ilanla" din sosyoloğu dekan iddiası

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde dekan sorunu sürüyor. Öğrencileri fişlemekle, sosyal medyadaki mesajlarını takip ederek baskı altına almakla, öğretim üyelerini tehditle suçlanan eski dekan Yusuf Devran'ın ardından dekanlığın Prof. Dr. Selma Ulus tarafından vekaleten yürütüldüğü fakülte şimdi yeniden bir dekan tartışmasıyla sarsılıyor. "Adrese teslim ilanla" dışarıdan din sosyoloğu bir profesörü fakülteye almaya çalışmakla suçlanan rektörlüğün, bu ismi dekan olarak atayacağı ileri sürülüyor. İddiaya göre ise o isim, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakın olduğu ifade edilen Yeni Şafak Gazetesi yazarı Ergün Yıldırım.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi uzunca bir süre akademik alanda gösterdiği bir başarı ile değil eski dekan Prof. Dr. Yusuf Devran'ın baskıcı uygulamaları ile gündemde kaldı. Öğrencileri fişlemekle, sosyal medya hesaplarını takip altına alarak, eleştirel mesaj yazanları baskı altına almakla, öğretim üyelerini tehditle ve sendika üyelerine yönelik hukuk dışı davranışlarda bulunmakla suçlanan Devran, aralarında Noam Chomsky, Judith Butler ve Nancy Fraser gibi dünyaca ünlü isimlerin de aralarında yer aldığı yüzlerce sosyal bilimcinin yayımladığı kınama bildirilerine neden olmuştu.


Prof. Dr. Selma Ulus 1 yıldır vekaleten dekan


Yusuf Devran dönemine geçen yıl 7 Temmuz’da görev süresi dolduktan sonra yeniden göreve atanmayarak son verildi. Fakülte dekanlığına da vekaleten Prof. Dr. Selma Ulus getirildi. Ancak aradan geçen bir yıllık sürede fakülteye asaleten dekan atanmadı. Fakülte bugünlerde yeniden bir dekan tartışmasıyla çalkalanıyor.


Marmara İletişim'de Yusuf Devran dönemi bitti


"Adrese teslim' din sosyolojisi profesörü ilanı"


Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, 2 Haziran 2015 günü, memurlar.net sitesine kadro ilanı vererek, İletişim Fakültesi'ne bir profesör ve bir doçent alınacağını duyurdu. İlan bir ulusal gazetede de yayımlandı. İlanda, Gazetecilik Bölümü/Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı'na atanacak profesörde "siyaset, din, kültür ve bilgi sosyolojisi alanlarında çalışmış olma" koşulunu aradığı açıklandı. İlana, aranan özellikleri taşıyan tek bir isim, Prof. Dr. Ergün Yıldırım başvurdu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde sosyal teori, din ve siyaset üzerine çalışan Prof. Dr. Yıldırım, aynı zamanda da Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarı.


Baskıcı dekana tüm dünyadan tepki


Marmara İletişim Dekanı bir kez daha dünyanın gündeminde


Fakültede 20'yi aşkın alanında uzman profesör varken...


Atanmasının ardından fakülte dekanlığına getirileceği ileri sürülen Yıldırım'a ilişkin, itirazlar da yükseldi. Türkiye'nin en eski iletişim fakültelerinden biri olan ve alanında uzmanlaşmış 20'den fazla profesörü kendi bünyesinde yetiştirmiş olan fakültede, bu yolla dekan atanması yoluna gidilmesi tartışmaların fitilini ateşledi. Konuya ilişkin, üyeleri arasında fakültenin emekli ve görevdeki öğretim üyelerinin de bulunduğu Marmara İletişim Mezunları Derneği'nden (İLMED) de 25 Haziran'da bir açıklama yapıldı.


Yusuf Devran AK Parti'den aday adayı


"Dışarıdan dekan istemiyoruz" açıklaması


"Dışarıdan Dekan İstemiyoruz" başlığıyla yapılan açıklamada, rektörlüğün verdiği ilan "adrese teslim" olarak nitelendirildi ve Yusuf Devran'ın yerine fakülte içinden asaleten bir dekan atanmaması eleştirildi. Açıklamada, "Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat fakülte içindeki profesörlerin hiç birini dekanlığa layık görmemiş olmalı ki, o koltuğu 'şimdilik' ve 'vekaleten' yürütmeyi tercih ediyor. Rektör Bey'in 'Atayamıyorum. Yukardan baskı var.' dediği duyumlarını bir yana bırakıp, çok manidar bir duruma dikkat çekelim" denilerek, şunlar ifade edildi:


Eğitim-Sen'den 'Devran Döndü, Dekan Düştü' açıklaması


"Dekan olarak atanacak"


"Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, 2 Haziran 2015 günü, memurlar.net sitesine kadro ilanı verdi (ilan no: 32303). Yaygın medyadan da Milliyet'te yer alan ilanla İletişim Fakültesi'ne bir profesör, bir de doçent arandığı duyuruldu. Malum, dekan atanabilmek için profesör olmak gerek. Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, Gazetecilik Bölümü/Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı'na atanacak o bir profesörde 'siyaset, din, kültür ve bilgi sosyolojisi alanlarında çalışmış olma' koşulunu aradığını açıkladı. Yani 'adama göre ilan' ile bir anlamda adayını ilan etti: Prof. Dr. Ergün Yıldırım. Ergün Yıldırım önce Genel Gazetecilik Bölümü'ne profesör olacak, sonra da dekanlığa atanacak. Şimdi yorumlar bu yönde."


CHP'den üniversitelerle ilgili araştırma komisyonu talebi


Erdoğan'a övgü mesajlarına işaret edildi


Ergün Yıldırım'ın Yeni Şafak gazetesindeki yazılarında ve Twitter hesabında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik övgü dolu mesajlarına da işaret edilen açıklamada, şu dikkat çekici ifadeler kullanıldı: "Yeni Şafak'taki yazı arşivinde, internette ve twitter hesabında yapacağınız kısa bir gezinti Prof. Yıldırım'ın kimliği, dünya görüşü, bilim insanlığı, çalışan kadına bakışı hakkında bolca ipucu sunuyor. Ancak bu ipuçlarından hiç biri 'İletişim Fakültesi dekanlığına hangi bilimsel vasfıyla layık görüldü?' sorusuna yanıt oluşturmuyor."


Marmara İletişim'de kıyım başladı


"Medyaya çok önemli gazeteciler yetiştirmiş Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunları olarak fakültemizin ideolojik kadrolaşmalarla geriletilmesine karşı çıkıyoruz" denilen açıklamada, fakülteye dışardan bir din sosyologunun değil, içerden iletişimci bir ismin dekan olarak atanması istendi.


Daha önce de fiziksel şiddete başvurmuş!


Marmara İletişim Dekanı'na bir suç duyurusu daha


"Üniversite siyaset vesayetinden kurtarılsın"


Açıklamada ayrıca, "Üniversitelerin siyasetin vesayetinden kurtarılması için tüm atamaların liyakat, bilimsel birikim, hakkaniyet ve objektiflik ölçütlerine göre yapılması gerektiğine inanıyoruz" denildi.


"Marmara'da profesörlük için akademik puanı yetmedi ama..."


Ancak gelişmeler bununla son bulmadı. İlana son gününde başvuran tek kişi olan Prof. Dr. Ergün Yıldırım'ın başvurusu kabul edillmedi ve o pozisyona şu anda dışardan hiçbir atama yapılamadı. Yıldırım'ın başvurusunun kabul edilmemesinin nedeni ise Marmara Üniversitesi'ne profesör olarak atanmak için aranan akademik yeterliliğe sahip olmaması. Belirtilene göre, Yıldırım, Marmara Üniversitesi'ne profesör olarak atanabilmek için 120 olması gereken akademik puanın altında bir puana sahip ve akademik yeterlilik taşımıyordu. Ancak İLMED'in açıklamasında da Yıldırım'ın fakülteye alınması için "Yukardan baskı var" dediği iddia edilen Rektör Prof. Dr. Mehmet Emin Arat'ın, "Yıldırım'ın eksik puanlarını tamamlayarak ilana yeniden başvuracağını" söylediği de öne sürüldü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS