hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Masum Türker: Yüzde 10 barajını geçerek solun 1. partisi olmayı hedefliyoruz

  Masum Türker: Yüzde 10 barajını geçerek solun 1. partisi olmayı hedefliyoruz
  expand

  DSP Başkanı Masum Tüker Bugün TV'ye katılarak gündemi değerlendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DSP Genel Başkanı Masum Türker, DSP'nin 85 seçim çevresinde, 81 ilde seçime gireceğini, halkın içinden çıkmış isimlerden oluşan bir aday listesi hazırladıklarını belirterek, "DSP olarak yüzde 10 barajını geçerek, solun 1. partisi olmayı hedefliyoruz. İlk hile sandık başındaki oy sayımı sırasında yapılıyor sayımların kamera ile kayıt altına alınması gerekir. Aslında bu seçimde baraj yüzde 3'tür" dedi. 7 Haziran'da yapılacak olan seçimde DSP'nin solun birinci partisi olmasını hedeflediklerini söyleyen Masum Türker, Bugün TV'de gündemi değerlendirdi. Türker, "Medyada seçim sadece parlamentoda bulunan dört parti arasında geçecekmiş gibi gösterilerek algı yaratmaya çalışılıyor. Biz DSP olarak yüzde 10 barajını geçerek, solun 1. partisi olmayı hedefliyoruz. Aslında bu seçimde baraj yüzde 3'tür. Yüzde 3'ü aşan partiler devlet yardımı kapsamına alınacak. Bu nedenle vatandaşlar artık 'oyum boşa gidiyor' mantığıyla hareket etmeyecek. Vatandaşlarımız mensubu olduğu veya benimsediği siyasi partiye oy vererek devlet yardımı almasına katkıda bulunabilecek. Bu nedenle DSP'ye oy verenlerin oyu boşa gitmemiş olacak"  dedi.

  "HALKIN İÇİNDEN ÇIKMIŞ BİR LİSTE"

  Halkın içinden çıkmış isimlerden oluşan bir milletvekili adayı listesi hazırladıklarını ifade eden Türker, "Milletvekili adaylarımızı merkez yoklaması ile belirledik. Örgütlerimizle istişare ederek, özellikle halkın içinden çıkmış isimlerden oluşan bir liste hazırladık. Adaylarımızı belirlerken halkımızın eğitim durumunu göz önünde bulundurduk. Adaylarımızın 199'u üniversite, 216'sı ortaöğretim, 135'si ise ilkokul mezunudur. Kadın-erkek dengesini gözeterek adaylarımızı belirledik. 102 kadın adayımız var ve kadın adaylarımızın 32'si 35'e yakın ilimizde ilk üç sırada yer almaktadır. Genç adaylara büyük önem gösterdik. 40 yaşın altında 90 adayımız bulunmaktadır. İstanbul Eski Baro Başkanı Av. Muammer Aydın milletvekili adaylarımız arasında yer almaktadır. Dış politikanın önemini bildiğimiz için, yıllarca büyükelçilik yapmış olan E. Büyükelçi Necati Utkan ve Naci Sarıbaş da listemizde yer almaktadır. Listemizde başta veteriner hekim, avukat, mali müşavir mühendis, öğretmen, esnaf ve işçiler olmak üzere bütün meslek gruplarına ve ev kadınlarına yer vererek her kesimin temsil edilmesini hedefledik" dedi.  

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "DSP OLARAK VATANDAŞLARIMIZA ÇÖZÜM ÖNERİYORUZ"

  DSP olarak vatandaşlara çözüm önerdiklerini belirten Türker, "AKP'nin bu seçimde çıkartabileceği maksimum milletvekili sayısı 242'dir. Bugün sandık başına gitmeyeceğini ifade eden 15 milyon seçmen var. Bu seçmenin sandığa gitmesi gerekiyor. DSP olarak asgari ücreti 2000 TL yapacağız diyoruz" dedi.

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN İSTANBUL BARO BAŞKANIYLA TARTIŞMASI DEMOKRATİK ANLAYIŞA AYKIRI

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, İstanbul Barosu Başkanı'na yönelik yaptığı eleştirilerin sorulması üzerine Türker, "Cumhurbaşkanı gerginlik yaratıp bu gerginlikten yararlanmak istiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal'a yönelik yaptığı eleştiriler demokratik anlayışa aykırıdır. Cumhurbaşkanı, Türkiye'de seçimle gelen meslek örgütlerini dağıtmak ve kutuplaştırmak istiyor. Bu nedenle bu tarz açıklamalarda bulunuyor. Cumhurbaşkanı her hafta muhtarları topluyor. Seçim sürecine girdiğimiz bugünlerde kimse çıkıp da Cumhurbaşkanını niye topluyorsun diye eleştirerek uyarmıyor. Cumhurbaşkanı 'Türkiye'nin muhtarıyım' diyor ama kusura bakmasın Erdoğan Türkiye'nin muhtarı olamaz. Çünkü muhtar bir yöreden seçilmiş elit demektir. Bu yolu bugüne kadar denemedi" diye konuştu. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "İLK HİLE SANDIK BAŞINDAKİ SAYIMDA YAPILIYOR"

  Seçim güvenliği ilgili soruyu cevaplayan Türker, "Seçim güvenliğiyle ilgili ciddi çekincelerimiz var. İlk hile sandık başındaki oy sayımı sırasında yapılıyor. Sandık başındaki sayımların kamera ile kayıt altına alınması gerekir" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow