Mavi Vatan Tatbikatı nedir, neden önemli? Mavi Vatan Tatbikatı nerede yapılıyor, kaç gemi katılıyor?

Mavi Vatan Tatbikatı nedir, neden önemli? Mavi Vatan Tatbikatı nerede yapılıyor, kaç gemi katılıyor?

Mavi Vatan Tatbikatı nedir, neden önemli? Mavi Vatan Tatbikatı nerede yapılıyor, kaç gemi katılıyor?

25 Şubat-7 Mart arasında Ege Denizi ve Akdeniz'de icra edilecek olan Mavi Vatan Tatbikatı ile ilgili detaylar merak ediliyor.  İHA ve SİHA'ların da görev alacağı dev tatbikatta gemilerin harbe hazırlık durumunun değerlendirilmesinin yanı sıra müşterek harekatlar da gerçekleştirilecek. Peki, Mavi Vatan Tatbikatı nedir, neden önemli? Mavi Vatan Tatbikatı nerede yapılıyor, kaç gemi katılıyor?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın planlı tatbikatlarından olan, "Mavi Vatan-2021 Tatbikatı"nın 25 Şubat-7 Mart 2021 tarihleri arasında Ege Denizi ve Akdeniz'de icra edileceği bildirildi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamaya göre, tatbikatla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı karargah, birlik ve gemilerin hazırlık durumlarının değerlendirilmesi hedefleniyor. 

Mavi Vatan Tatbikatı'na kaç gemi katılıyor?

Bugün başlayacak olan dev tatbikatta, toplam 87 gemi, 27 uçak, 20 helikopter, da görev alacak. Ayrıca İHA ve SİHA'lar da görev alacak.

Mavi Vatan Tatbikatı nedir, neden önemli?

Mavi Vatan, Türkiye Cumhuriyeti'nin Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'deki denizci politikasını şekillendiren bir doktrin olarak dikkat çekiyor. Doktrin, 2015 sonrası Türkiye’nin deniz alanlarındaki aktif ve askeri güce dayalı stratejisinin temelini oluşturmuştur. Türk Deniz Kuvvetleri’nin harbe hazır olduğunun en önemli göstergesi olması açısından önemi büyüktür. Bu tatbikatta, diğer kuvvetlerle birlikte müşterek eğitimler yapılacak. Bu müşterek eğitimlerde Türk Deniz Kuvvetleri’nin diğer kuvvetlerle çalışabilirliği ortaya koyulacak. Bu açından da entegre bir harbe hazırlık eğitimi denilebilir.

Mavi Vatan tatbikatı nerede yapılıyor?

Milli Savunma Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın planlı tatbikatlarından olan Mavi Vatan-2021 Tatbikatı, 25 Şubat-7 Mart arasında Ege Denizi ve Akdeniz'de yapılacak.