'Mayına basmayın, hayıra basın'

'Mayına basmayın, hayıra basın'

İzmir'in Ödemiş ilçesinde ziyaretlerde bulunan CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, anayasa değişikliği referandumunda neden 'hayır' oyu kullanılması gerektiğini anlattı. Getirilmek istenen sistemi 'mayın' olarak nitelendiren Çam vatandaşlara, "Mayına basmayın, hayır'a basın" diye seslendi.

16 Nisan'daki anayasa değişikliği referandumu öncesi çalışmalarını İzmir'de sürdüren CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Ödemiş'te köy ve merkezde yaptığı ziyaretlerde neden 'hayır' denilmesi gerektiğini anlattı. Ödemiş İlçe Örgütü ile birlikte Pirinççi, Bıçakçı ve Ovakent köylerine giden Çam, kahvehanelerde vatandaşla buluştu.

Kahvede oturan köylüye seslenen Çam, bir kişinin ismini sorarak başladığı sohbette "Ahmet Amca, senin 50 dönüm arazini başkan 'park yapacağım, hastane yapacağım' diyerek bir kararname ile dönümünü 10 liradan kamulaştırabilir. Oysa senin arazin değerli, dönümü 30 lira. Senin o kararnameye itiraz hakkın yok. Tek adama verilen yetkinin sınırsızlığı böyle" dedi.

ABD Başkanı Trump'ın bir kararname ile Müslümanları Amerika'ya almama kararını ve 16 eyalet yargıcının itirazı ile kararnamenin geçersiz olduğunu, Trump'ın bir üst mahkemeye itiraz etmesine rağmen yine kararın reddedildiğini hatırlatan Çam, "Çünkü orada başkanlık sistemi hukuk devleti denetimi altında. Ama bizde başkan yargıyı da seçeceği için senin hiçbir şeye itiraz hakkın kalmayacak. Gitti arazin; neyi, kime, nereye itiraz edeceksin Ahmet Amca" diye konuştu.

Katıldığı söyleşide de sokaktaki vatandaşa da bunun bir milletvekili seçimi ya da belediye başkanlığı seçimi olmadığı hatırlatmasını yapan Çam şunları söyledi:
"Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, milletvekilliği seçimlerinde, belediye başkanlığı seçimlerinde istediğiniz partiye oyunuzu verin ama bu bir siyasi seçim değil. 80 milyonun geleceğini ilgilendiren bir tercih. Çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren, egemenliğin ulusun elinden alınmasını, 90 yıl sonra yeniden saraya verilmesini sağlayacak bir tercih. Onun için bir kez daha düşünün. Bu ülkede 81 ilin her köşesindeki camilerde bugün ezan sesi duyabiliyorsak bu Gazi Mustafa Kemal'in kurduğu Cumhuriyet ve laik sistemin eseridir. Laikliğin ve ulusun egemenliğinin her şeyden üstün tutulduğu Cumhuriyet rejimi değiştirilmek isteniyor. Bu rejim değil sistem değişikliği diyorlar. Külliyen yalan. Onun için buna hayır demeliyiz. Tek adam yönetimine, diktalığa, geriye gitmeye, halkın elinden egemenliğinin alınmasına, yüce Meclis'in pasifleştirilmesine hayır demeliyiz. Türkiye'ye dayatılmak istenen başkanlık sistemi tam bir mayındır. Bu ülkenin geleceğini yok edecek, karanlığa sürükleyecek bir mayın. Mayına basmayın, hayıra basın!"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS