MEB 10 Şubat ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

MEB 10 Şubat ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

MEB 10 Şubat ehliyet sınav sonuçları, ne zaman, hangi tarihte açıklanacak? Milli Eğitim Bakanlığı, ehliyet sınav soruları üzerinden meraklı bekleyişi sona erdirdi; ÖDSGM sitesinde yayınladı. 4 kitapçık üzerinden yayınlanan soru ve cevaplar üzerinden kursiyerler, kaç doğru kaç yanlış yaptıklarını görebilecek. Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı bildirgede, kursiyer kaç soruya doğru cevap verirse sınavı geçiyor? Haber içeriğimizde...

10 Şubat 2018 tarihinde yapılan Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursiyer sınavının soruları ve cevapları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün sayfasında yayınlandı. Sınavdan 2 gün sonra sorular ve cevaplar açıklanırken, gözler sonuç tarihine çevrildi. Sonuçlar MEB tarafından ne zaman açıklanacak?

SORULAR VE CEVAPLAR YAYINLANDI

10 Şubat’ta kursiyerlere toplam 50 soru soruldu. 50 soru; İlk Yardım Dersi 12 soru, Trafik ve Çevre Dersi 23 soru, Araç Tekniği Dersi 9 soru, Trafik Adabı Dersi 6 soru sorulurken, toplam 60 dakika (1 saat) içerisinde sorulara cevap verildi. Kursiyerler linke tıklyarak soru ve cevapları görebilir. Soru ve cevapları görmek için tıklayınız

SINAV DEĞERLENDİRMESİ NASIL OLUYOR?

Sınavda 50 soru soruluyor ve her sorunun değeri 2 puandır. Sınavda en yüksek puan 100 olarak değerlendirilir. Sınavda en düşük 70 puan alan kursiyer, sınavı geçiyor. En düşük 70 puan almak için en az 35 soruya doğru cevap verilmesi gerekiyor. Sınavda dört yanlış bir doğruyu götürmüyor. Sınavda sadece doğru sayısına dikkat ediliyor.

SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ehliyet sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını Milli Eğitim Bakanlığı resmi web sitesinde açıklandı. Buna göre sınav sonuçlar sınavdan 12 gün sonra, 22 Şubat 2018 tarihinde açıklanacak. Bakanlık saat konusunda resmi bir açıklama yapmadı.

BAKANLIĞIN YENİ SİSTEMİNDE YAYINLADIĞI STAJYER EHLİYET NEDİR?

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre; Stajyer ehliyet uygulamasında sürücü, 2 sene boyunca 75 ceza puanına ulaşırsa, ehliyetine el koyulacak ve psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekecektir. Psiko-teknik belgesi aldıktan sonra sürücü kursuna başvurarak tekrar ehliyet alması gerekecek.

75 PUAN ÜZERİNE: YAPILMAMASI GEREKENLER, YAPILDIĞI TAKDİRDE KESİLECEK PUANLAR

- Trafikte seyrederken telefonla konuşmak: 10 Ceza puanı
- Kırmızı ışıkta geçmek : 20 Ceza puanı
- Emniyet kemerini bağlamamak : 15 Ceza puanı
- Hız sınırını aşmak : 10 Ceza puanı
- Muayenesiz araç kullanmak : 10 Ceza puanı
- Park yasağına uymamak : 20 Ceza puanı
- Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde, yayalara izin vermemek : 20 ceza puanı.

Bu puanlar üzerinden stajyer ehliyet alanlar haricinde, ölüme sebebiyet veren kazalarda puan şartı aranmaksızın stajyer ehliyeti iptal olur. Bakanlık tarafından konu ile ilgili güncelleme geldiğinde haber içeriğinde yer alacaktır.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS