MEB e-Okul karne notları giriş sorgulama sayfası

MEB e-Okul karne notları giriş sorgulama sayfası © Shutterstock

MEB e-Okul karne notları giriş sorgulama sayfası nasıl yapılır? e-Okul'da VBS (Veli Bilgilendirme Sistemi) bölümünde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin sınav sonuçları ve devamsızlık durumu görülebiliyor. Okullar 19 Ocak 2018 tarihinde kapandı, 5 Şubat 2018 tarihinde açılacak. Bakanlığın resmi web sitelerinden olan sisteme dair bilinmesi gerekenler...

e-Okul veli ve öğrenci giriş ile sorgulama devam ediyor. MEB'in öğrencilere ve velilere hizmet amaçlu sunduğu sitede, Veli Bilgilendirme Sistemi’nde öğrencilerin eğitim-öğretim döneminde haftalık ders programında, sınav notlarına, devamsızlık durumundan, proje ödevlerine dair birçok işlemleri görebilirken, Eğitim Bilişim Ağı’nda öğrencilerin ders konularında ve takdir teşekkür hesaplama yapabiliyor. Gerek öğrenciler gerek veliler ‘karne notu’ heyecanında.


E-OKUL GİRİŞ SAYFASI


Sayfaya girildiğinde en üst sağ tarafında MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nın altında “Diploma Doğrulama” ve Yardım Masası bulunmakta. Diploma Doğrulama sayfasında 2008 yılından sonra Açık Öğretim kurumlarında okuyan öğrenciler sorgulama yapabiliyor. Yardım Masası sayfasında ise direkt olarak MEBBİS sayfasına yönlendirme yapılıyor.Öğrencilerin ve velilerin sayfada gireceği yer ise “Veli Bilgilendirme Sistemi” bölümüdür. Sayfanın sağ tarafında olan bu bölümde öncelikle: Resimdeki rakamlar (üst tarafta çıkar), Öğrenci T.C. Kimlik Numarası ve Öğrenci OkulNumarası bulunmakta. Veli veya öğrenci sisteme girdiğinde, ikinci güvenlik sorusu olan fotoğraf bölümü çıkıyor. Öğrenci veya Veli, sisteme girilmesi istenen öğrencinin fotoğrafına tıklayarak: Sınav sonuçları, devamsızlık, haftalık ders programlarını görebiliyor.


SİSTEME GİRİŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ


EBA TAKTİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA


Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sisteminde, öğrenciler internet olmaksızın e-Okul sisteminde sınav sonuçları ve sözlü notlarını gördükten sonra, takdir ve teşekkür hesaplama yapabiliyor. Bu işlemler ‘internet’ olmadan da yapılabilmekte. EBA'nın sisteminde yer alan ve internetsiz olarak Excel'de ders isimleri değiştirilerek, 1.yazılı, 2.yazılı ve 3.yazılı not bilgileri haricinde, 1.sözlü, 2.sözlü ve 3.sözlü notları yazılarak takdir teşekkür hesaplaması yapılabiliyor. Excel'de kullanımı aktif etmeden ders bilgileri değiştirilmiyor. Aktif edildikten sonra ders bilgileri değiştirilerek gerçek sonuçlar elde edilebiliyor.


TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ


MİLLİ EĞİTİM BAKANI: ÖDEV VERMEYİN


Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 15 tatile girecek olan öğrenciler için öğretmenlerden istekte bulundu. Bakan Yılmaz “Her zaman tatillere girerken Bakanlık olarak açıklama gönderiyoruz. Öğretmenlere diyoruz ki, 'Lütfen öğrencilerinize ödev vermeyin.' Hiçbir öğrenciye biz ödev verilmesini istemiyoruz.” açıklamasında bulundu.


Tatili hem eğlenmek hem öğrenmek amaçlı kullanılmasını isteyen Bakan Yılmaz “Ankara'da ise Ankara'yı gezsinler, Sivas'ta ise Sivas'ı, Konya'da ise Konya'yı gezsinler. Konya'da Mevlana'yı gezince, Yazma Eserler Kütüphanesi'ni gezince, Selimiye Camisi'ni gezince, bu kendilerinin en güzel eğitimi olur. Bunu ödevden saymasınlar” sözlerini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS