Mecidiyeköy Çamlıca teleferik hattı iptal oldu

Mecidiyeköy Çamlıca teleferik hattı iptal oldu

Mecidiyeköy Çamlıca teleferik hattı iptal oldu

İstanbul trafiğine farklı bir alternatif sunması beklenen ve aylardır konuşulan Mecidiyeköy Çamlıca Teleferik Hattı projesi iptal edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çamlıca'da yaptırdığı camiye yolcu taşıyacak olan proje, CHP ve AK Partili Belediye Meclis üyelerinin oylarıyla iptal edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın seçim vaatleri arasında yer alan Mecidiyeköy-Çamlıca teleferik projesi iptal edildi.

Proje Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çamlıca'da yaptırdığı camiye yolcu taşıyacaktı. 10 kilometre hat üzerinde 6 istasyondan oluşan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 2016 bütçe programına da giren teleferik projesinin iptaline ilişkin teklif 21 Temmuz günü İBB Meclisi'nde görüşüldü. Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre oylanan İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunda Mecidiyeköy-Zincirlikuyu-Altunizade-Çamlıca arasındaki teleferik güzergahında farklı ulaşım alternatiflerinin çalışıldığı bu yüzden teleferik projesinden vazgeçildiği belirtildi. Komisyon, projenin iptalini kamu yararı taşıdığı için uygun buldu. İptal kararı mecliste CHP ve AKP'lilerin oyları ile kabul edildi.

CHP Grup Sözcüzü: "Kamu da zarara uğratılmış oldu"

CHP Grup Sözcüzü Tonguç Çoban, projenin çok tartışma yarattığını parti olarak hayata geçirilmesinin imkansız olduğunu söylediklerini hatırlattı. Çoban, “Bu proje üzerinde seçimlerde vatandaştan oy toplandı. Gerçekleşemeyince iptal edildi. Projenin hazırlanması için İBB belli bir kaynak aktardı. Şimdi kamu da zarara uğratılmış oldu” dedi.

AKP grubu da tek telli teleferik uygulamada sorunlar yaratacağı için projeden vazgeçildiğini açıkladı.