Meclis Çocuk İstismarını Araştırma Komisyonu Karaman'a gidecek

Meclis Çocuk İstismarını Araştırma Komisyonu Karaman'a gidecek

Karaman'da öğrencilere yönelik cinsel istismar olayının gündeme gelmesinin ardından kurulan TBMM Çocuk İstismarını Önleme Araştırma Komisyonu, Karaman'da incelemelerde bulunarak yetkililerle görüşecek.

Başta Cinsel İstismar Üzere Çocuklara Yönelik Her Türlü İstismar Olaylarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, çalışmalarını sürdürüyor. Akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerini dinleyen komisyon, Milli Eğitim ve Adalet bakanlıkları temsilcilerinin de bilgisine başvuracak.

Yerinde incelemelere Ankara'da Çocuk İzlem Merkezi'ni ziyaret ederek başlayan Komisyon, çocuk cezaevleri, sivil toplum örgütlerinin, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yurtları ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı çocuk bakım evlerinde incelemelerde bulunacak. Komisyon üyeleri, önümüzdeki haftalarda ise Karaman'a çalışma ziyaretinde bulunacak. Burada Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerini dinleyecek.

Uygulama ve mevzuattan kaynaklı eksiklikler"

Komisyon Başkanı, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, komisyonun, 40 gündür, başta cinsel istismar olmak üzere çocuklara yönelik her türlü istismar olaylarının araştırılması ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini anlattı.

İlk olarak çocuk istismarının akademik boyutunu ortaya koyduklarını ifade eden Tunç, bu konunun hukuki, tıbbi, psikolojik, sosyolojik boyutunun bulunduğunu söyledi. Bu alanlarla ilgili üniversitelerden uzmanları dinlediklerini, konunun tüm boyutlarının teorik olarak ortaya konulduğunu dile getiren Tunç, kamu kuruluşları, sivil toplum kuruluşlarının da bilgisine başvurduklarını belirtti.

Tunç, çocuk istismarının önlenmesi konusunda alınması gereken tedbirlerde eksik bir şey bırakmamaya çalıştıklarını kaydederek, yerinde incelemelere de başladıklarına işaret etti. Tunç, Ankara'da Çocuk İzlem Merkezi'ni ziyaret ettiklerini, çocuk cezaevlerine gideceklerini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı yurtlar, çocuk bakımevleri, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı yurtlarda da incelemelerde bulunacaklarını, yetkilileri dinleyeceklerini bildirdi.

Tunç, Karaman'da da çalışma ziyaretinde bulunacaklarını belirterek,konunun bütün taraflarını dinleyeceklerini söyledi. Tunç, "Milli Eğitim, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarının yetkililerini dinleriz. Bahsedilen dernek,vakıfları... Olayın irtibatlı olduğu yurtlar var. O yurtlarda neden meydana gelmiş? Oradaki sivil toplum kuruluşu temsilcilerini dinleriz" dedi.Çocukların istismardan korunmasının önemine işaret eden Tunç,sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çalışmalarımız sırasında mevzuatta da bir takım eksikliklerin olduğunu gördük. Uygulamada da gerek mevzuattan kaynaklanan gerek uygulamadan kaynaklanan bazı eksikliklerin olduğu görülüyor. Bu eksiklikleri tamamlamaya çalışacağız. AK Parti iktidarında çocuk alanında çok önemli çalışmalar yapıldı. Çocuk Koruma Kanunu bu dönemde çıkarıldı. Çocuk konusu, çocuk hakları 2010'da anayasamıza girdi, çocuk haklarıyla ilgili protokoller Meclis'te onaylandı. Çocuk istismarına ilişkin cezalar, Ceza Kanunu'muzda ağırlaştırılmış olarak yerini aldı. Dolayısıyla bu kadar düzenlemeye, ilerlemeye rağmen halen birtakım eksikliklerden söz ediliyorsa bu anlamda da komisyonumuz bu eksikliklerin giderilmesi için üzerine düşeni yapacak.Çocukların cezaevi şartlarını yerinde görmek, barınmaevleri, siviltopluma ait, Milli Eğitim Bakanlığı'na ait yurtlar, Aile ve Sosyal PolitikalarBakanlığı'na bağlı çocuk bakımevleri, komisyonumuzun çalışma alanı içinde.Buralarda detaylı inceleme yapacağız. Bunların ışığında kanunlarda yapılacakdeğişiklikleri komisyonumuz raporunda önerecek. Uygulamada hangi nedenle aksamavar, bunları ortaya koyacağız."

"Titiz çalışma sonucunda istihdam edilmeli"

Tunç, kamuda çalışan öğretmen, çocuklarla ilgili kişilerin titiz bir araştırma sonucunda istihdam edilmesinin önemli olduğunu belirterek, işe alımlardan sonra da denetlenmesi gerektiğini kaydetti. İstismarda bulunan kişinin cezaevinden çıktıktan sonra yine aynı suçu işlememesi için de önlemler alınması gerektiğini dile getiren Tunç, 24 ildeki Çocuk İzlem Merkezleri'nin ülke geneline yayılmasını önerdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS