Meclis'e başvurdu: Evlenemiyorum, çöpçatanlık ajansı açılsın!

Meclis'e başvurdu: Evlenemiyorum, çöpçatanlık ajansı açılsın!

Evlenmek istediğini, ancak kabul edecek eş bulamadığını belirten Ö.D. kendisi gibi birçok insanın bulunduğunu belirterek, devletin evlenmek isteyenleri buluşturacak yasal ajanslar açmasını talep etti. TBMM bürokratlarını gülümseten bu talep için kanun değişikliği gerekiyor

Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre evlenmek isteyen ancak kendisine eş bulamayan bir vatandaş, TBMM’den sürpriz bir talepte bulundu. İstanbul-Adalar’da yaşayan Ö.D., TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak evlenmek istediğini ancak kendisiyle aile kurabilecek bir aday bulamadığını kaydetti. Ö.D. kendisi gibi evlenmek isteyen vatandaşlar için yasal ajansların açılmasına kanunen izin verilmesini istedi.


Vatandaşın “çöpçatanlık ajansı” talebi Meclis bürokrasisini gülümsetirken, talep işleme alındı. Mevzuat açısından yapılan incelemede talebin kanunen mümkün olmadığı tespiti yapıldı. Türk Medeni Kanunu’nda evlilik için başvuru makamının evlendirme daireleri olduğu ve nikahın da, ancak belediye başkanları, evlendirme memurları veya muhtarlar tarafından kıyılabileceği vurgulandı. 


Kanun şart


Türkiye’de evlenme şeklinin birbiriyle evlenecek erkek ve kadının sözle veya yazılı başvurularıyla olabileceğine anlatan komisyon, ilgili kurumdan evlenme izni alındıktan sonra aile kurulabileceğini dile getirdi. Komisyon, evlenme törenlerine vurgu yaparak, “Aile cüzdanı gösterilmeden evlenmenin dini töreni yapılamaz. Evlenmenin geçerli olması dini törenin yapılmasına bağlı değildir” ifadesini kullandı.


Komisyon, Ö.D.’nin çöpçatanlık ajansı talebinin kanuni değişiklik gerektirdiğini, bu nedenle bu eksendeki başvuruları görüşemeyeceğini bildirdi. Toplumsal yararı olan dilekçelerin bir örneğinin TBMM Başkanlığı ve bilgi için Cumhurbaşkanlığı’na gönderildiğini belirten komisyon, gelen yasal düzenleme talebinin milletvekillerine iletildiğini kaydetti.


Nasıl çalışır?


Erkek veya kadınlar, sosyal medya veya bazı internet uygulamaları aracılığı ile yeni insanlar tanıyabiliyor. Ancak bu yöntemi güvenli bulmayanlar veya sonuç alamayanlar için de birçok çöpçatan sitesi mevcut. Üyelik ücreti karşılığında bir kadın veya erkeğe yılda minimum iki, maksimum sekiz görüşme vaadi gibi birçok seçenekler sunabiliyor. İlişki koçları da başka uygulama şekli. İlişki koçları erkek veya kadınla görüşerek uygun olan üç adayı belirliyor. Veya 15 kadın ve erkekten oluşan grupta herkes birbiriyle dört dakika konuşuyor ve yorumlarını görüşme sonunda not ediyor. Her iki taraf da olumlu yorumda bulunursa ajans yeniden buluşmaya aracı oluyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS