Mehdi Eker: Almanya'da hapis cezası ile tehdit edildim

Mehdi Eker: Almanya'da hapis cezası ile tehdit edildim

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Almanya ziyareti sırasında kendisinin hapis cezası ile tehdit edildiğini söyledi. Bu konuyu uluslararası mahkemelere taşıyacağını açıkladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Londra’daki terör saldırısı için “Lordlar Kamarası’ndaki milletvekili dostumuz, ‘Sizi şimdi anladık’ dedi” ifadelerini kullandı.


Eker, Almanya’da ifade özgürlüğünün ‘hapis cezası’ ile tehdit edilerek engellendiğini, namaz kılmak istediğini, ‘Camiyi kapatırız’ diye mukabele edildiğini söyledi. TGRT Haber’in konuğun olan Eker, bölücü terör örgütü PKK’nın lider kadrosunun Almanya’da ‘telekonferans’ ile miting yapabildiğine dikkat çekti.


Almanya'ya seslendi


Mehdi Eker, Avrupa Birliği’ne seslenerek, “Dünyanın daha güvenli bir yer olması için Türkiye’deki çoğulculuktan faydalanmaları gerekiyor” dedi ve şöyle devam etti: “Terör için bir küresel işbirliği gerekiyor. Nihayetinde kıta Avrupa’sında bir ülkeye girmek ile bir ada ülkesine girmek ve en güvenli yer olan parlamento yakınında terör eylemi yapmak aynı şey değil. Terörle küresel, topyekün bir mücadele konusunda samimiyet göstermemiz gerekiyor. Türkiye’de bu vahşet yaşanınca farklı, Fransa, Almanya, İngiltere’de olunca başka bakıyor, yaklaşıyorsak; burada bir çifte standart vardır. Bunu da insanlık ailesi görüyor; kimse görülmüyor zannetmesin. Nereden, kimden gelirse ve kime karşı olursa olsun biz, terörist eylemi, terör faaliyetlerini, terörizmi lanetliyoruz.”


Mehdi Eker: 'Sorumlusu PKK, bu planlanmış bir katliam'


“Hannover’de 1 yıl hapis cezası ile tehdit edildik”


12 Mart’ta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Rotterdam’da sınır dışı edilmesinden sonra Mehdi Eker de 17 Mart’ta Hannover’de antidemokratik engelleme ile karşılaştığını hatırlatarak, “Siyasi faaliyet yapıyoruz gerekçesiyle bizim, Almanya ve Hollanda’daki toplantılarımızı iptal edenler; aynı gün PKK’ya açık alanda, binlerce kişiyi bulan mitingler yaptırdılar. Geçtiğimiz cuma günü, Hannover’de daha havaalanı kapısında polisler önümüzü kesti. Yanlarındaki bir evraktan okuyarak, ‘Siz buraya oy istemek için geldiniz. Burada siyasi toplantı yapmanıza müsaade edemeyiz’ dediler. Benim ‘1 milyon 440 bin’ vatandaşım var ve milletvekili seçimi değil; halk oylaması yapıyoruz; ancak insanların bilgi edinme haklarını ellerinden alıyorlar. Polise; demokrasi, ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü ve insan haklarını da içeren ‘Kopenhag Siyasi Kriterleri burada geçerli değil mi?’ diye sordum. Ardından bir mektup gösterdiler; Hannover Belediye Başkanı imzasıyla Karşı koyarsak, faaliyetlerimizde eğer ısrar edersek, bir yıl hapis cezası ve para cezası kesilerek muamele edileceği yazıyor. İtiraz hakkınız mevcut, ancak ceza-i uygulama geciktirilmeyecektir; çünkü sonuç alınıncaya kadar siz gerekli çalışmanızı yapmış olursunuz. Yani; o nedenle, ‘itiraz hakkınız da kapalıdır’ demeye getiriyor. İfade özgürlüğümüzü kısıtlayan bu antidemokratik, siyasal uygulamaları, uluslararası mahkemelere taşıyacağız” diye konuştu.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker suikast girişiminin ayrıntılarını açıkladı


“Namaz kılmak istedik, polis ‘camiyi kapatırız’ dedi”


Eker, Almanya’nın Hannover kentinde polislerle bir müddet köşe kapmaca oynadıklarını ifade ederek, “Alman gazeteler, kendi internet siteleri üzerinden navigasyon vasıtasıyla benim nerelere girip çıktığımın lokasyonlarını paylaştı. Bir manada; beni hedef gösterdiler. Nitekim, bir lokantada PKK’lılar ile karşılaştık. Orada sloganlar attılar. Aynı PKK’lılar bir müddet sonra haber aldığımız üzere bizim girip çıktığımız mekanların sahiplerini, bizi misafir ettiler diye tehdit etmeye başlamış. Almanya Polisi bu ölüm tehditlerine ise kayıtsız kalmayı tercih ediyor. Bir cami ziyaret etmek ve namaz kılmak istedik; polisler ‘camiyi ibadete kapatırız’ diye tehdit etti. Eğer ihlâl söz konusu olursa; ‘20 bin Euro’ da para cezası kesilecekmiş. Parası mesele değil de; bizim yüzümüzden insanlar mağdur olmasın diye vazgeçtik. Toplantı yapacağımız salonların sahibi işletmelere de ihtarnameler geçiliyor; ‘Buna müsaade ederseniz, sözleşmelerinizi iptal eder, mekanınızı kapatırız’ diye baskı yapılıyor. Yani; özetle, bir sistematik bir ‘hayır’ kampanyası yapılıyor. Bu da şunu gösteriyor; Türkiye badire, tuzakları bir bir aşıyor; geçtikçe engellemeler artıyor, büyüyor” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS