Mehmet Ali Ağca'nın Abdi İpekçi Caddesinde İslam konulu panelde yapacağı konuşma iptal edildi

Mehmet Ali Ağca'nın Abdi İpekçi Caddesinde İslam konulu panelde yapacağı konuşma iptal edildi

Gazeteci Abdi İpekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca, Bayrampaşa'da bir panelde konuşacaktı. Ağca'nın konuşma yapacağı panel Abdi İpekçi Caddesi üzerindeki belediye binasında gerçekleştirilecekti. Konuşma, gelen tepkiler üzerine iptal edildi. Ancak Ağca, belediye önünde paneli düzenleyen kuruluşun yetkilileriyle birlikte basın açıklaması yapacak.

Gazeteci Abdi İpekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca bugün İstanbul Bayrampaşa'da "Kıyamet yaklaşırken, İnsanlık çökerken Tek Çare İslam" isimli bir panel verecekti. CHP'liler, Ağca'nın panelini protesto etmeye hazırlanıyorlardı. 

Gazeteci Abdi İpekçi'yi öldürüp, cezaevinden kaçtıktan sonra Papa II. Jean Paul'e suikast düzenleyen Mehmet Ali Ağca'nın bugün İstanbul'un Bayrampaşa ilçesinde bir panele katılacağı haberi Cumhuriyet Gazetesi'nde yer almıştı.

Yerel bir internet sitesi tarafından organize edilen "Kıyamet yaklaşırken, İnsanlık çökerken Tek Çare İslam" isimli panelin bugün saat 19.00'da, Bayrampaşa'daki Abdi İpekçi Caddesi üzerinde yer alan, Belediye Binası önünde gerçekleştirileceği duyurusunun yayınlanmasıyla tepkiler de beraberinde geldi. 

İptal edildi

Bunun ardından gelen tepkiler üzerine belediye panele tahsis ettiği salonu vermekten vazgeçti. Mehmet Ali Ağca'nın konuşması tepkiler üzerine iptal edildi. İptal haberini gazeteci Nedim Şener Twitter hesabından duyurdu. Şener şunları yazdı: "Bayrampaşa Belediye Başkan Yardımcısı Yalçın Sarıkaya aradı ve katil Ağca'nın yapacağı konuşmanın iptal edildiğini söyledi. Teşekkürler"

Panel iptal ama Ağca orada basın açıklamasına katılacak

Etkinliği organize eden isim gazeteci Yılmaz Birinci ise, Hurriyet.com.tr’ye konuştu. Birinci, "Belediye yetkilileri görüşmemiz kısa süre önce bitti. Belediye, salon tahsisini iptal etti. Belediye de haklı olarak, sorun yaşamak istemedi. Ancak, biz, saat 18:30'da kültür merkezinin önünde olacağız. Ağca da orada olacak. Basın açıklaması yapılacak. Ağca'nın önemli mesajları olacak" dedi.

Emniyetten önlem alınsın talebi

Birinci, gerekli önlemlerin alınması için emniyete de bildirimde bulunduklanını söyledi.

Basın açıklamasına katılmadı

Mehmet Ali Ağca, saat 18.30'da Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi önünde yapılması planlanan basın açıklamasına da katılmadı. Yılmaz Birinci, kameralar karşısına geçip panelin iptal nedenini ve Ağca'nın basın açıklamasına neden katılmadığını anlattı.  

'Moralinin bozuk olduğunu belirtti'

Ağca'nın İslam içerikli bir mesaj vereceğini söyleyen Birinci, "Gazetecilik mesleğim icabı yerel basın tarihinde ilk kez Mehmet Ali Ağca'ya panel verdirmeyi düşündüm. Ağca, kamuoyunun çok tartıştığı bir isim. Olayı ideolojik manada değerlendirenler olmuş ve kültür merkezindeki yer tahsisinin iptali için belediyeye baskı yapıldığını öğrendim. Bugünkü panel iptal edilmiştir. Kendisiyle en son görüştüğümde, kendisi basın açıklaması yapmayı düşündüğünü söyledi; fakat açıklama sırasında protestoların olacağını, herhangi bir kaosa sebebiyet vermek istemediğinden kararsızlık yaşadığını ifade etti. Aldığı karar sonrasında da, basın açıklamasına katılmayacağını söyledi. Moralinin de bozuk olduğunu belirtti" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS