Memur- Sen Başkanı'ndan Mustafa Sabri açıklaması: Yüreklerden inmez

Memur- Sen Başkanı'ndan Mustafa Sabri açıklaması: Yüreklerden inmez

Tokat’ta yeni açılan bir Anadolu imam hatip lisesine, Milli Mücadele ve Atatürk devrimlerine karşı duruşuyla bilinen Mustafa Sabri’nin adı verildiği ortaya çıkmış, gelen tepkilerin ardından okulun ismi hemen değiştirilmişti. Memur Sen Başkanlı Ali Yalçın, ismin değiştirilmesine karşı çıktı, ''Şeyhülislam Mustafa Sabri Efendi sadece Tokat'ın değil bu milletin, ümmetin bir değeridir''

Okula Milli Eğitim Bakanlığı'nın talimatı üzerine Siirt'in Baykan ilçesinde 24 Temmuz 2017 tarihinde seyir halindeki sivil araca teröristlerce uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda şehit olan 29 yaşındaki Jandarma Astsubay Üstçavuş Yakup Akdağ'ın ismi verildi.


'Cehaletin de bir sınırı var; idam fetvalarını Dürrizâde verdi!'


Atatürk hakkında ölüm fetvası çıkarmıştı, adı okula verildi


Memur Sen Başkanı'ndan tepki


Memur Sen Sendikasının Başkanı Ali Yalçın Mustafa Sabri'nin isminin kaldırılmasına tepki gösterdi.


Yalçın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Tokat'ta 'Mustafa Sabri Anadolu İmam Hatip Lisesi' tabelasının indirilmesini şiddetle kınıyorum. 'Şehit Yakup Akdağ Anadolu İmam Hatip Lisesi' tabelası asılması ve bir şehidimizin isminin verilmesi teselli olabilir fakat M.Sabri ismine tahammülsüzlük asla kabul edilemez. Şeyhülislam Mustafa Sabri Efendi sadece Tokat'ın değil bu milletin, ümmetin bir değeridir.Ondan rahatsız olanlar bilgilerini ve zihinlerini sorgulasınlar. Tabela iner ama yüreklerden ve zihinlerden saygınlığı asla inmez." diye yazdı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS