Merak edilen Nuri Pakdil görüşmesinin perde arkası

Merak edilen Nuri Pakdil görüşmesinin perde arkası

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan geçen hafta Ankara'da Nuri Pakdil'i ziyaret etti. Bu ziyaretin fotoğrafları medyaya yansıdığında ise büyük bir tartışma çıktı.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü düzenlenen ve sürpriz olduğu söylenen ziyareti Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi köşesine taşıdı. Neler konuşulduğunu anlattı.

Selvi'nin aktardığına göre ise, ziyarete Pakdil'in konuklarını 'kıramayarak' anlattığı, geçmişinde yaşanan bir 'aşk hikayesi' damgasını vuruyor. Öte yandan, Akar'ın yazarın yazılarını takip ettiğini ifade etmesi dikkat çekiyor.

İşte Selvi'nin bugünkü "Genelkurmay Başkanı Nuri Pakdil'le ne konuştu?" başlıklı yazısının ilgili kısmı:

"Nuri Pakdil her misafirine sorduğu klişe soruları soruyor. Hangi takımı tutuyorsunuz, Maraş'a gittiniz mi gibi. Ha bir sorusu daha var. Onu sona sakladım. Nuri Pakdil Fenerbahçeli, Hulusi Paşa'da Fenerbahçeliymiş. Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun paylaştığına göre Hulusi Paşa, 2008 yılında 15724 numarayla Fenerbahçe'ye üye olmuş. Allah'tan ki olmuş, yoksa Nuri Pakdil, Fenerbahçeli olmayanı kınıyor. O kadar sıkı bir Fenerbahçeli. Paşa, Maraş'a iki kez gitmiş. Birinde albay rütbesiyle, diğerinde general olarak. Nuri Pakdil, Kudüs şairi olarak bilinir. Ama ilginç, sohbette Kudüs gündeme gelmemiş. Ama 27 Mayıs sorusunu ıskalamamış. 27 Mayıs'ta neredeydiniz sorusuna Hulusi Paşa, o tarihte yaşının çok küçük olduğu karşılığını vermiş. 1952 doğumlu olan Hulusi Akar o zaman 8 yaşında. Nuri Pakdil ile Rasim Özdenören ise İstanbul'da İbn'ül Emin Mahmut Kemal Erkek Talebe yurdunda kalıyor. Hulusi Paşa, Rasim Özdenören'in denemelerini okuduğunu anlatıyor, "Kafa Karıştıran Kelimeler, okuduğum ilk kitabınızdı" diyor.

Dergideki yazıları takip etmiş

Nuri Pakdil'in edebiyat dergisindeki yazılarını takip ettiğini söylüyor. Sanat ve edebiyat adamlarına yapılacak en zarif jestler bunlar. MİT Müsteşarı Hakan Fidan yine istihbaratçılığını konuşturuyor. Hiç evlenmemiş olan Nuri Pakdil'in kimseye anlatmadığı çok özel bir aşk hikâyesi var. Nuri Pakdil, konuklarını kırmıyor. İstanbul-Ankara treninde görüp âşık olduğu kızı anlatıyor. Aylarca peşinden koşup nişanlandığı ama büyük aşk acıları çekerek ayrıldığı kızdan söz ediyor. İnsani değerlerimiz çok aşındığı için hemen bu tür ziyaretlere değişik anlamlar yüklüyoruz ama iki önemli düşünce adamıyla bir araya gelince ne konuşulursa, onlar konuşuluyor. Ne rejim konusu ne de referandum gündeme geliyor. Geceye, Nuri Pakdil'in bir daha hiçbir kadına âşık olamadığı aşk acısı damgasını vuruyor."

Yazının tamamını okumak için tıklayınız

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS