Meral Camcı hakkında "terör örgütü propagandası" iddianamesi

Meral Camcı hakkında "terör örgütü propagandası" iddianamesi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Savcılığı, akademisyen Meral Camcı hakkında "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi.

Meral Camcı hakkındaki dosyanın, daha önce haklarında dava açılan tutuklu akademisyenler Muzaffer Kaya, Esra Mungan ve Kıvanç Ersoy'un dosyasıyla birleştirilmesi talep edildi.


Savcılık, onay için iddianameyi İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu'nun onayına sundu.  İddianame onaylanırsa Camcı hakkındaki dosya İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek.


Hakkında yakalama kararı bulunan ve yurtdışında olduğu için ifadesine başvurulamayan Meral Camcı, 31 Mart'ta İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü polisleri eşliğinde İstanbul Adliyesi'ne gelmişti.


Akademisyen Meral Camcı tutuklandı


Savcılıkça sorgulanan Camcı tutuklanması talebiyle nöbetçi İstanbul 3.Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmişti.


Akademisyen Meral Camcı Türkiye'ye döndü


Meral Camcı mahkemedeki ifadesinde, "Benim için her iki metnin de tek amacı barış sürecinin tesisinin ivedilikle sağlanmasıdır. Vatandaş ve akademisyen olarak bana düşen söz söyleme görevini ve sözümün arkasında durma ve takip görevini yapacağımı söylerim, bu bir suç değildir. Eleştirileri dile getirmek suç değildir. İfade özgürlüğümü kullandığımı düşünüyorum" diyerek suçlamayı reddetmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS