Meral Danış Beştaş: Yalan haberlere dönük gönderdiğimiz tekzipler yayınlanmadı

Meral Danış Beştaş: Yalan haberlere dönük gönderdiğimiz tekzipler yayınlanmadı

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye'de basın özgürlüğü olmadığını söyledi. 'Artık Türkiye'de basmayın özgürlüğü var' dedi.

Bugün anayasa değişikliği teklifi oylaması için toplanan vekiller, basın özgürlüğü hakkında da konuştu. Kürsüye çıkan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye'de basın özgürlüğü diye bir kavramın kalmadığını söyledi.


'Bugün yüzlerce gazeteci cezaevlerinde tutuklu' diyen Beştaş, Adalet Bakanlığı'nın ise cevapladığı soru önergesinde sadece 3 gazetecinin tutuklu olduğunu söylediğini ifade etti. 'Ama bu sansür diyemeyiz bu artık darbedir' diyen Beştaş sözlerine şöyle devam etti:


'Bir de medya yargı ayağı var. Artık davaların detaylarını Anadolu Ajansı'ndan ve yandaş medyadan alabiliyoruz. Dün Eş Genel Başkanlarımız hakkında açılan dava daha avukatlara iddianame kabul edilmeden, dediğim medya tarafından basına servis edildi. Bu dönemin aktörleri artık gazeteciler değil, medya memurları oldu. Bizim hakkımızda son 1 yılda sadece yalan haberlere dönük gönderdiğimiz tekziplerin hiçbiri yayınlanmadı. Yalan köşe yazılarıyla ilgili yaptığımız suç duyurularının hiçbirine dava açılmadı.''


Beştaş konuşmasının sonunda ise, anayasa değişikliği teklifi oylamasına katılacak vekillere seslendi. 'Hepinize hayırlı günler diliyorum. Son iki ayın en güzel kelimesi hayır olacak. Çünkü reddetmek kazanmanın yarısıdır diyorum' dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS