Merkel, Davutoğlu'nu aradı

Merkel, Davutoğlu'nu aradı

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Almanya Başbakanı Merkel, dün akşam Davutoğlu'nu telefonla aradı. Görüşmede yaşadışı göçle mücadelede ve bu alanda Türkiye ile AB arasında 18 Mart 2016'da Brüksel'de varılan mutabakat çerçevesinde işbirliği konuları kapsamlı olarak ele alındı.

Almanya Başbakanı Merkel, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile dün yaptığı telefon görüşmesinde, hakaretler içeren şiirin kabul edilemeyeceğini çok açık bir dille vurguladı. Başbakan Merkel metni yayınlayan kanalın programı kaldırdığına işaret ederek, sonuca dikkat çekti. Telefon görüşmesiyle ilgili bilgi veren Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Başbakan Merkel’in şarkının sözlerini “Bilinçli olarak yaralayıcı” diye nitelediğini vurguladı.


Basın özgürlüğü


Seibert, Merkel’in aynı zamanda düşünce ve basın özgürlüğünün Almanya’daki yüksek önemini vurguladığını, ancak bunun da sınırsız olmadığını söyledi. Hükümet sözcüsü şöyle konuştu:


“Telefon görüşmesinin ana konusu Türkiye ile AB arasındaki mülteci sözleşmesinin uygulanmasıydı. Bunun yanında klipteki metin de gündeme geldi. İki başbakan da şiirin bilinçli yaralayıcı olduğu değerlendirmesinde anlaştı. Başbakan Merkel, metni yayınlayan kanalın bu programı kaldırdığı sonucuna da dikkat çekti. Bunun yanında Başbakan Merkel, ülkemizde basın ve düşünce özgürlüğünün yüksek değerini bir kez daha vurguladı. Mizah, basın ve düşünce özgürlüğüne girer, ama sınırsız da değil.”


Özür diledi mi


Zaten şiiri okuyunca, bunun maksatlı yazıldığını herkesin fark ettiğini belirten hükümet sözcüsü, bir gazetecinin “Başbakan Merkel, bu şiirden dolayı özür diledi mi?” sorusuna, “Telefon görüşmesiyle ilgili söylenecekleri söyledim” demekle yetindi. Hükümet sözcüsü şiir konusunu Başbakan Merkel’in mi yoksa Başbakan Davutoğlu’nun mu gündeme getirdiği sorusuna da açıklık getirmek istemedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS