Mersin Bayram Namazı saat kaçta? 2019 Mersin Ramazan Bayram namazı vakti

Mersin Bayram Namazı saat kaçta? 2019 Mersin Ramazan Bayram namazı vakti

Mersin Bayram namazı saati 2019 Ramazan Bayramı öncesinde Diyanet İşleri Başkanlığı namaz vakitleri takviminde yer aldı. Cami ve mescitlerde omuz omuza saf tutulup ellerin semaya kaldırılacağı bayram sabahının ilk saatleri öncesi vatandaşlar “2019 Mersin Ramazan Bayram Namazı saat kaçta?” sorusunun cevabını araştırıyor. Sizler için merak edilen saatleri haberimizde derledik. İşte, Mersin Bayram namazı saati…

Mersin Bayram namazı saat kaçta? 2019 Ramazan Bayramı öncesi en çok merak edilen soruların başında bu yer alıyor. Bilindiği üzere Hanbelîler’e göre farz-ı kifâye, Hanefîler’e göre vâcip, Mâlikîler’e göre sünnet-i müekkede ve Şafiilere göre ise sünnet olan Bayram Namazı İslam dünyasında büyük öneme sahip.


Başta Kabe-i Muazzama’nın yer aldığı Mescid-i Haram olmak üzere dünyanın dört bir yanında Müslümanlar Allah’a şükretmek için bayram sabahı cami ve mescitleri hınca hınç dolduruyor. İlgi bu denli yoğun olunca Bayram Namazı saatleri de bir o kadar ilgi görüyor. Alakanın zirvede olduğu illerimizden biri de Mersin… Bayram Namazını eda edecek vatandaşlar “Mersin Bayram Namazı saat kaçta?” sorusunun cevabını araştırıyor. İşte 2019 Mersin Ramazan Bayram Namazı saati…


MERSİN BAYRAM NAMAZI 2019 SAAT KAÇTA 


Mersin Ramazan Bayram Namazı saati 2019 Diyanet Namaz Vakitleri takviminde yer aldı. Bilindiği üzere Bayram Namazı cemaatle cami ve mescitlerde toplu halde eda ediliyor. Bu nedenle namazın eda edileceği ilde kerahat vaktinin bitiş saatine müteakip olarak Bayram Namazına niyet ediliyor. Bu kural tüm illerde olduğu gibi Mersin için de geçleri. Mersin Bayram Namazı saatinin gelmesiyle birlikte toplu halde saf tutulup niyet edilecek.


Mersin Ramazan Bayram Namazı saati: 06.01


BAYRAM NAMAZININ HÜKMÜ NEDİR?


Diyanet Vakfı'nda yer alan bilgilere göre; Cuma namazı kılması farz olan kişilerin bayram namazı kılmaları Hanbelîler’e göre farz-ı kifâye, Hanefîler’e göre vâcip, Mâlikîler’e göre de sünnet-i müekkededir. Şâfiîler’e göre ise üzerine beş vakit namaz farz olan her kadın ve erkeğin bayram namazı kılması sünnettir.


Hanefî, Mâlikî ve Hanbelî mezheplerine göre bayram namazının cemaatle kılınması şart, Şâfiîler’e göre ise sünnettir. Bu görüş ayrılığı Kevser sûresinin ikinci âyetinin delâleti ve konuyla ilgili hadislerin farklı yorumlanmasından kaynaklanmaktadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS