Mert Öztoprak için 472 bin liralık tazminat istemi

Mert Öztoprak için 472 bin liralık tazminat istemi

Üsküdar'da 6. sınıf öğrencisi Mert Öztoprak'ın yaralanmasıyla sonuçlanan deneyi yapan fen bilgisi öğretmeninin, "taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan yargılanmasına başlandı. Mahkeme, Mert Öztoprak'ın Adli Tıp Kurumu'na sevk edilerek, yaralanmanın niteliğinin organ işlevinin zayıflamasına, yitirilmesine veya yüzde değişikliğe sebebiyet verip veremeyeceği konusunda rapor düzenlenmesi istendi. cnnturk.com'a konuşan Öztoprak'ın avukatı Aynur Tanay Kanat, Milli Eğitim Bakanlığı hakkında ağır hizmet kusuru nedeniyle 472 bin liralık maddi-manevi tazminat davası açtıklarını söyledi.

Üsküdar'da, Fen Bilgisi dersinde yapılan deney sırasında meydana gelen patlama sonucu 6. sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Mert Öztoprak'ın gözünden ve yüzünden yaralanmasına ilişkin davanın ilk duruşması görüldü.

Anadolu 34. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına tutuksuz sanık Fen Bilgisi öğretmeni Mehmet Aslan, olayda bir gözünü kaybeden Mert Öztoprak ve tarafların avukatları katıldı.

"Taksirle yaralama" suçundan dolayı 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle hakim karşına çıkan Aslan, olay günü deney yapmak için hazırlık yaptığını belirterek, "Deney malzemelerini birbiriyle karıştırdım. Bu malzemeleri bir demir boruya koymaya başladık. Malzeme birdenbire parladı. Parlaması için su olması gerekiyor. Tükürükle de reaksiyona geçebilir. Üflediğim söyleniyor ama üflemedim de. Neden patladığını hâlâ bilmiyorum" dedi.

"Kimyasalları üfleyerek boruya soktu, patlama oldu"
 
Patlamada bir gözünü yitiren Mert Öztoprak ise öğretmeninin deney için herhangi bir güvenlik önlemi almadığını iddia ederek, "Elime dökülen kimyasalları üfleyerek borunun içine soktu. Birdenbire parlama oldu. Ben yaralandım" diye konuştu.

Avukat: "İş şansı bırakılmış"

Öztoprak'ın avukatı Aynur Tanay Kanat ise deney sonrası öğrencinin sol gözünü kaybettiğini vurgulayarak, "Diğer gözü de birçok acılı ameliyattan sonra kısmen görür hale gelmiştir. Olayda hiçbir tedbir alınmamış, gözlük, eldiven kullanılmayarak iş şansa bırakılmıştır" şeklinde konuştu.  
 
Mahkeme, Mert Öztoprak'ın Adli Tıp Kurumu'na sevk edilerek, yaralanmanın niteliğinin organ işlevinin zayıflamasına, yitirilmesine veya yüzde değişikliğe sebebiyet verip veremeyeceği konusunda rapor düzenlenmesi istendi.

İstanbul Üniversitesi Kimya Bölümü'nde görevli öğretim üyesi bilirkişiye dosyanın gönderilerek, sanık öğretmenin kusurunun olup olmadığı yönünde rapor alınmasının istenmesine de karar veren mahkeme duruşmayı erteledi. 

"Takipsizlik kararına itiraz ettik"

cnnturk.com'un sorularını cevaplayan avukat Aynur Tanay Kanat, "Savcılık öğretmen Mehmet Aslan hakkında TCK'nın 89. maddesine istinaden taksirle yaralamadan dava açtı. Okul müdür ve müdür yardımcısı hakkında ise idari sonuşturma izin vermeyip, takipsizlik kararı verdi. Buna yönelik karara itirazımızı yaptık" dedi.

Tazminat davası da açıldı

Avukat Aynur Tanay Kanat, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı hakkında ağır hizmet kusuru nedeniyle 472 bin liralık maddi-manevi tazminat davası açtıklarını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS