Mert'i yaralayan deneyde öğretmene 1 yıl hapis istemi

Mert'i yaralayan deneyde öğretmene 1 yıl hapis istemi

Fen Bilgisi dersinde yapılan deney sırasında meydana gelen patlama sonucu 6. sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Mert Öztoprak'ın gözünden ve yüzünden yaralanmasına ilişkin soruşturma tamamlandı. Öğretmen Mehmet Aslan hakkında "Taksirle yaralama" suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan iddianamede, şüpheli Mehmet Aslan'ın Üsküdar Ali Fuat Başgil Ortaokulu'nda fen bilgisi öğretmeni olduğu, 2 Aralık 2014 günü 6-C sınıfına dersi olan Aslan'ın okul içerisinde bulunan laboratuvarda "su ile yanma reaksiyonu" deneyini yapmak istediği anlatıldı. Öğretmenin diğer öğrencileri güvenli bir mesafede tutarken 11 yaşındaki Mert Öztoprak'ı  kendisine yardımcı olması için yanına çağırdığı belirtilen iddianamede, deney için bulunan amonyum nitrat, amonyum klorür ve çinko tozunu Öztoprak'ın elinde tuttuğu demir boruya doldurduğu sırada karışımdaki maddelerin aniden reaksiyona geçerek patladığı ve alev çıkardığı ifade edildi.
 
Olayın nasıl meydana geldiğini hala anlayamadığını belirtti

Meydana gelen olayda Mert Öztoprak ile birlikte öğretmenin de yüz bölgelerinde yanıklar meydana geldiği belirtilen iddianamede, öğretmen Aslan'ın bu deneyi daha önce de defalarca yaptığını,çok dikkatli olduğunu, olayın nasıl meydana geldiğini halen anlayamadığını belirterek suçlamayı kabul etmediği anlatıldı.

Deney sırasında patlama: 2 yaralı

Öztoprak ise öğretmenin hazırladığı maddeleri demir boruya doldururken boruya girmeyen parçaları üfleyerek borunun içine ittiğini, daha sonra da masa üzerinde kalan kimyasalları tekrar boru içine kattıktan çok kısa bir süre sonra patlamanın meydana geldiğini söylediği belirtildi.
 
Taksirle yaralama: 1 yıla kadar hapis cezası istemi

İddianamede, yapılan deneyin tamamen öğretmenin sorumluluğunda gerçekleştiği ve öğretmen Aslan'ın gerekli dikkat ve özeni göstermeyerek olaya sebebiyet verdiği ve sonucunda öğrencisinin yaralanmasına neden olduğu kaydedildi. Öğretmen Mehmet Aslan hakkında "Taksirle yaralama" suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.
 
Olayın geçmişi

İstanbul Üsküdar'daki Ali Fuat Başgil Ortaokulu'nun 6-C sınıfındaki öğrencilerin 2 Aralık 2014 günü  laboratuvardaki Fen Bilgisi dersinde yaptıkları deney patlamayla sonuçlanmış, patlamada öğretmen Mehmet Aslan ile ona yardımcı olan 11 yaşındaki Mert Öztoprak yaralanmıştı. Yüzünden yaralanan 11 yaşındaki Mert'in sol gözünde görme kaybı oluşmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS