Mesud Barzani'den 15 Temmuz'da bombalanan TBMM'ye geçmiş olsun ziyareti

Mesud Barzani'den 15 Temmuz'da bombalanan TBMM'ye geçmiş olsun ziyareti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'la görüşmesinin ardından bugün de 15 Temmuz'da darbecilerin bombaladığı Meclis'i ziyaret etti. TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a geçmiş olsun diyen Barzani, IŞİD terörüyle mücadele konusunda mesajlar verdi.

Türkiye'nin resmi daveti üzerine Ankara'ya gelen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, 15 Temmuz darbe girişiminde bombalanan TBMM'ye gelerek Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile görüştü.


Erdoğan ve Barzani görüşmesinde FETÖ okulları da konuşuldu


Görüşmede TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Taha Özhan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker ve HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar da hazır bulundu. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü.


Mesud Barzani Ankara'da


Görüşme sonrası Barzani bombaların hedefi olan Meclis'te hasar gören yerlerde incelemede bulundu. Türk Bayraklarının asılı olduğu şeref holünde yıkıntıları gören Barzani'ye AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker bilgi verdi. Barzani daha sonra Başbakan'ın makam odasının da bulunduğu katta incelemelerde bulunarak Meclis'ten ayrıldı.


Çavuşoğlu: YPG Fırat'ın doğusuna çekilmezse gereğini yaparız


HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, görüşmede PKK ve PYD konusunun gündeme gelmediğini belirterek, “IŞİD terörü konuşuldu. IŞİD'in esas mücadele edilmesi gereken güç olduğunu söyledi. Meclis Başkanı da aynı görüşte olduğunu söyledi. IŞİD mücadele edilmesi gereken en tehlikeli güç diye özellikle vurguluyor Sayın Barzani. Gülen konusuyla ilgili 'Üzerimize düşen ne varsa bunları ciddiyetle ele alacağız. Üzerinde ciddiyetle duruyoruz' dedi" diye konuştu.AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Barzani görüşmesine ilişkin şunları söyledi:


"Meclis'e yapılan bu hain bombalı saldırının ne kadar üzücü olduğunu ifade etti. FETÖ okulları gündeme geldi. Bölgesel yönetimde onların okullarıyla ilgili gerekli çalışmayı kısa sürede yapacağını söyledi Sayın Barzani. Bu konuda Türkiye'den gelecek her türlü teklifi değerlendireceklerini, iş birliği içinde olacaklarını beyan etti. Cerablus konusunda ise genel anlamda DAEŞ ile yapılan mücadele ve ona karşı yürütülen mücadele konuşuldu. Zaten müşterek çalışmalar var. Can yakıyor, bölgenin canını yakan vahşi bir örgüt. Bunları herkes dile getiriyor ve Türkiye'de şu anda mücadele ediyor. Barzani'de dile getirdi bunu."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS