Mesut Yılmaz'dan Cevdet Saral'ın iddialarına yanıt

Mesut Yılmaz'dan Cevdet Saral'ın iddialarına yanıt

Eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, Fetullahçı yapılanmayla ilgili olarak dönemin başbakanı Mesut Yılmaz'ı aradığını ancak Yılmaz'ın kendisine 'Sakın ha! Ecevit bu Cemaat'e meftûndur' dediğini iddia etmişti. Bu iddiaya Mesut Yılmaz'dan yanıt geldi.

Eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, dün gece CNN TÜRK'te Didem Arslan'ın sunduğu Türkiye'nin Gündemi programına telefonla bağlandı.


Saral, görev yaptığı dönemde devlet içindeki Fetullahçı Terör Örgütü kadrolarına yönelik bir çalışma yapmak istediğini ancak karşı çıkıldığını iddia etti.

Saral bu çalışma için izin almak amacıyla 1998 yılı Eylül ayında dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz ile görüştüğünü ancak Yılmaz'ın kendisine "Sakın ha! Ecevit bu Cemaat'e meftûndur (gönül vermiş, tutku ), böyle bir çalışma yaptığınızı duyarsa hükümeti yıkar" dediğini söyledi.


Cevdet Saral: 'Ecevit bu Cemaat'e meftûndur' denildi

Mesut Yılmaz'dan iddialara yanıt

Cevdet Saral'ın bu iddialarının ardından bir açıklama yapan dönemin başbakanı Mest Yılmaz, Saral'ın "meftun" ifadesinin tamamen kendi anlamlandırması olduğunu söyledi.

Mesut Yılmaz, Cevdet Saral'ın iddialarıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, Emniyet'teki cemaat bağlantıları konusunda bir inceleme yapmak için benden izin istediğini ve benim de hükümet ortağımız DSP'nin Genel Başkanı Rahmetli Bülent Ecevit'in cemaat liderine "meftun" olduğu gerekçesiyle hükümetin bozulmaması için karşı çıktığımı söylemistir.

Üzerinden yaklasık yirmi sene geçtiği için detaylı olarak hatırlamadığım bu olay konusunda bugün kendisini telefonla aradım ve  bilgi rica ettim. Sayın Saral rahmetli Ecevit'in özellikle yurtdısındaki eğitim kurumları nedeniyle cemaate karsı iyiniyetli ve hosgörülü bir yaklaşım içinde olduğunu, bu görüslerini zaten kamouyu önünde de dile getirdiğini, ancak "meftun" ifadesinin tamamen kendi anlamlandırması olduğunu ifade etti. Dolayısıyla benim böyle bir ifadem kesinikle olmamıstır. Rahmetli Ecevit'in ruhunu taciz edeceğine inandığım bu yanlışlığın düzeltilerek kamuoyuna duyurulmasını rica ederim"

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS