Son Dakika

Meteoroloji hava tahmin raporunu açıkladı: Güneşli hava aldatmasın!

A A

14.05.2022 - 18:34

Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava tahmin raporunu yayımladı. Bu rapora göre, yağışların yurt genelinde etkisini göstereceği görülüyor. Pazar ve Pazartesi günleri Marmara'da hava kapalı olacak. Kuvvetli yağışlar İstanbul dahil olmak üzere Çarşamba günü Marmara'da da etki gösterecek.

Meteoroloji hava tahmin raporunu açıkladı: Güneşli hava aldatmasın!

Hava sıcaklıklarının Pazar iç kesimlerde azalacağı, hafta başından itibaren iç ve batı kesimlerde artacağı, mevsim normalleri civarında ve yer yer üzerinde seyredeceği ancak Perşembe gününden itibaren tüm yurtta hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor. Tahminlere göre hava sıcaklıkları mevsim normallerinin altına gerileyecek.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji'den yapılan açıklama şu ifadeler yer aldı:

Yarın (Pazar) öğle saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde (Gümüşhane, Bayburt çevreleri ile Giresun, Trabzon, Artvin ve Rize'nin iç kesimlerinde) görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden; sel, su baskını, heyelan, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Yarın (Pazar) öğle saatlerinden itibaren; Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Bingöl ve Muş çevrelerinde görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olması bekleniyor. Kuvvetli yağışların aralıklarla 16.05.2022 Pazartesi öğle saatlerine kadar etkili olacağı tahmin ediliyor. Sel, su baskını, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Yarın (Pazar) öğle saatlerinden itibaren; Osmaniye çevreleri ile Adana'nın kuzeyi, Kahramanmaraş'ın batısında yerel kuvvetli (21-50 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.