Mevlüt Çavuşoğlu: Antalya ve Alanya'da 5-6 gence vatandaşlık vereceğiz

Mevlüt Çavuşoğlu: Antalya ve Alanya'da 5-6 gence vatandaşlık vereceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavoğlu, “Rusların Türkiye’deki vizesiz kalma süresini 60 günden 90 güne çıkarıyoruz. 18 yaşına gelen bazı gençlere de vatandaşlık vereceğiz, Antalya ve Alanya’da 5-6 gence vatandaşlık vereceğiz” dedi. Çavuşoğlu Suriye ile ilgili yaptığı değerlendirmede de, “Biz seküler bir Suriye olmasını istiyoruz. Gerçekçi olalım, bu saatten sonra bunun Esad ile olması mümkün değil. Herkesin kabul edeceği bir geçiş hükümetinin olması lazım. Hiç kimse dışlanmamalı” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bazı temaslarda bulunmak üzere Antalya’ya gitti. Alanya ilçesinde Uluslararası Rus Derneği, medya yöneticileri ve Rus gazetecilerle bir araya gelen Çavuşoğlu, gerek Suriye’de gerekse bölgede birçok önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönem olduğunu kaydetti.


Aydın’da kahreden ölüm


Rusya ile yaşanan üzücü hadiseden önce pasaportsuz geçiş için çalışma yaptıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, “Rusların Türkiye’deki vizesiz kalma süresini 60 günden 90 güne çıkarıyoruz. 18 yaşına gelen bazı gençlere de vatandaşlık vereceğiz, Antalya’da ve Alanya’da 5-6 gence vatandaşlık vereceğiz” diye konuştu.

“Avrupa’nın entegrasyon anlayışı çok farklı,entegrasyon eşittir asimilasyon demek”


Çavuşoğlu, gittiği her ülkede yaşayan Türk topluluklarıyla bir araya geldiklerini belirterek, “Toplum olarak yaşadıkları birçok sorunu çözdük ve taleplerini karşıladık. Vatandaşlarımızla sadece seçim zamanı değil, her zaman kararlar alıyoruz.


Türkiye dışında yaşayan vatandaşlarımızın, o ülkelere entegre olmasını teşvik ediyoruz. Avrupa ülkeleri bundan çok rahatsız oluyorlar. Çünkü onların entegrasyon anlayışı çok farklı, entegrasyon eşittir asimilasyon” ifadelerini kullandı.


Belçikalı gazete: Macron ilk turu aldı


‘Rakka’ya operasyon yapmamızı istemediler’


Türk kuvvetlerinin El Bab'ı DEAŞ'tan geri aldığını aktaran Çavuşoğlu, “Rusya'nın Suriye problemi başladığından bu güne şu teklifte bulunduk. ‘Gelin terör örgütleriyle beraber mücadele edelim’ dedik. El Bab’ta bu işbirliğini gördük. Yer yer Rus Hava Kuvvetleri’nin işbirliğini gördük. Özellikle koalisyonun desteğini kestiği bir dönemde Rusya bize destek verdi. YPG baskı yaptığı için koalisyon destek vermek istemedi. YPG ve PKK bir terör örgütü. Burada bir koridor oluşturmak istediler. Bu operasyon DEAŞ'ın bölgeden temizlenmesini sağladı ve bu hayalleri son buldu.


Obama yönetimi YPG'yi Rakka operasyonunda kullanmak istedikleri için bizim Rakka’ya operasyon yapmamızı istemediler. Biz bu konuda kararlı davrandık. El Bab’ta DEAŞ ile mücadele ederken Rakka’dan DEAŞ’lılar gidip geliyordu. DEAŞ’a karşı mücadelenin arttırılması lazım” diye konuştu. Bakan Çavuşoğlu şöyle devam etti:


“Bizde bir strateji var”


“Suriye’de esas çözüm siyasi çözüm. Rusya ile Halep’te başlayan siyasi işbirliğini geliştirdik. Ateşkesi ülkenin diğer yerlerine de genişlettik. Biraz ihlaller olsa da önceye göre daha iyi durumdayız. Bu Rusya ile Türkiye’nin başarısı. Astana süreci de bizim başarımız. Buraya ABD’nin gözlemci olarak katılması da önemli. İran’ı da özellikle sürece dahil ettik. Bizde bir strateji var. Ben en başından beri gerçek siyasi çözüm için Esad’ın gitmesi gerektiğine inanıyorum.


"Seküler bir Suriye istiyoruz"


 


Rusya da Türkiye’nin sınır bütünlüğünü destekliyor. Biz seküler bir Suriye olmasını istiyoruz. Gerçekçi olalım, bu saatten sonra bunun Esad ile olması mümkün değil. Herkesin kabul edeceği bir geçiş hükümetinin olması lazım. Hiç kimse dışlanmamalı. Esad konusunda Rusya ile aynı düşünmeyebiliriz. Görüşlerimiz tam uyuşmuyor diye diğer konularda da işbirliğimizi durdurmadık. Biz müttefik olduğumuz birçok ülkeyle NATO içindeki birçok ülkeyle de farklı düşünüyoruz.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS