Mevlüt Çavuşoğlu, belediyelere kayyum açıklaması nedeniyle ABD'ye çok sert yüklendi

Mevlüt Çavuşoğlu, belediyelere kayyum açıklaması nedeniyle ABD'ye çok sert yüklendi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 28 belediyeye kayyum atanmasıyla ilgili açıklamada bulunan ABD'ye çok sert çıkıştı. Çavuşoğlu, "Hiçbiriniz Türkiye'nin patronu değilsiniz. Türkiye ile ilişkilerinizi adam gibi yürütmek istiyorsanız, Türkiye'yi eşit bir ortak olarak görmek zorundasınız. Ayrıca, sizin büyükelçileriniz Türkiye'de bir vali değil, büyükelçiliğini adam gibi yapacak" dedi.

Bayram tatilini Antalya'da geçiren Bakan Çavuşoğlu, Manavgat AK Parti İlçe Teşkilatındaki bayramlaşma törenine katıldı. Suriye'deki ateşkese değinen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD lideri Obama ve Rusya lideri Putin ile görüşerek bu konuda gösterdiği gayretlerden bahseden Çavuşoğlu, ateşkesin kalıcı olmasını istediklerini söyledi.


ABD'den 'kayyum' açıklaması


Suriye devletini ateşkese uymamakla suçlayan Çavuşoğlu, "Dün akşam ateşkes ilan edilir edilmez rejim ateşkesi bozdu. Uyarılar yapıldı, inşallah bu ateşkesin kalıcı olması için herkes üzerine düşeni yapar. Tek taraflı olmaz" dedi.


ABD, Ortadoğu'da İncirlik'e alternatif üsler açmayı tartışıyor


Türkiye'nin IŞİD ve PYD ile mücadelesinin sürdüğünü de belirten Çavuşoğlu, IŞİD'den temizlenen yerlere Türkiye'deki Suriyelilerin döndüğünü de ifade etti. Çavuşoğlu bu bölgelere her türlü insani yardımın da gönderildiğini dile getirdi.


Mehmet Özhaseki'den belediyelere kayyum atanması açıklaması


'PKK, Müslüman Kürtleri ateist yapmaya çalışıyor'


PKK ile mücadeleye de değinen Çavuşoğlu, "Kale gibi gördükleri dağlarda, inlerine giriyoruz, tertemiz ediyoruz. Dün oralarda bayram namazını, kahraman askerlerimiz eda ettiler. Hiç merak etmeyin. İçeride ve dışarıda onları temizleyinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.


Yerlerine kayyum atanan tutuklu belediye başkanları


Van'da dün gerçekleşen saldırıya değinen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, PKK'nın esas hedefinin ise şu olduğunu ileri sürdü: "Esas hedefleri Müslüman, inançlı, muhafazakar Kürt kardeşlerimizin inancıdır. Onları da Marksist, ateist yapmaya çalışıyorlar. Yapamadıklarına da zulüm ediyorlar."


ABD'ye çok sert yüklendi


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çoğunluğu DBP'li 28 belediyeye kayyum atanmasının ardından ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya da değindi. ABD'ye çok sert tepki gösteren Bakan Çavuşoğlu şunları söyledi:


"Böylesine bir durumda özellikle müttefikimiz olan ülkelerden gelen açıklamalar bizi hem üzüyor hem de sinirlendiriyor. Biz terörle mücadele ediyoruz. Eğer seçilmiş bir kişi, bir belediye başkanı, bir milletvekili, bir belediye meclis üyesi, kim olduğu önemli değil, muhtar da olabilir, teröre deste veriyorsa 'Efendim o kişi seçilmiş, dokunulmaz' olmaz. Seçilen kişinin görevi vatana, millete hizmet etmektir, teröristlere değil. Teröristlerin bomba döşemesine yardım ediyorsa bu, milletin parasını teröristlere harcamaktır. Oradaki belediyelerin hepsi çukur kazmada, bomba yerleştirmede, araçları gereçleriyle, kepçeleriyle, kamyonlarıyla teröristeler yardım etmiştir. Her şeyden önce bu tür müdahalelerin usulü ve yöntemi de kabul edilemez. Biz de birçok ülkeyle ilgili rahatsızlıklarımızı dile getiriyoruz. Mesela ABD'de artan ırkçılık. Sadece İslam karşıtlığı değil, farklı renklere yönelik ırkçılıkta da bir hortlama var. İşte polis ne kadar insan öldürdü. Ama Washington'daki büyükelçime telefon açıp, 'Sen bir açıklama yap' demiyorum. Bu endişemizi doğrudan ABD'li muhataplarımıza kendimiz söylüyoruz. Bu işin nezaketi budur. Cumhurbaşkanı'mız Obama'ya söyleyebiliyor. Ben John Kerry'e söyleyebiliyorum. Başka rahatsızlıklarımız da var. Ama biz söyleyince içişlerine karışmak oluyor. Ama kendileri her türlü şeyi söyleme yetkisini kendilerinde buluyorlar. Kusura bakmayın hiçbiriniz Türkiye'nin patronu değilsiniz. Bugün, Türkiye ikinci sınıf bir ülke değildir. Türkiye ile ilişkilerinizi adam gibi yürütmek istiyorsanız, Türkiye'yi eşit bir ortak olarak görmek zorundasınız. O Türkiye geçti. Ayrıca, sizin büyükelçileriniz Türkiye'de bir vali değil, büyükelçiliğini adam gibi yapacak. Viyana Sözleşmesi çerçevesinde görevini yapacak. Türkiye'nin valisi gibi davrananların hiçbirisine müsaade etmeyiz. Bunlara da izin vermeyiz. Herkes haddinin, hukukunun ve görevinin çerçevesini çok iyi bilsin."


FETÖ için geçici tutuklama talebi


Bakan Çavuşoğlu, ABD'nin önce elindeki teröristleri teslim etmesi gerektiğini ifade ederek, FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen için geçici tutuklama talebini, gerekçesiyle ABD'ye gönderdiklerini söyledi. ABD'den, Fetullah Gülen'in bir an evvel tutuklanmasını ve oradan Türkiye'ye mesajlar vermesinin engellemesini beklediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, "Ondan sonra da ilettiğimiz ve ileteceğimiz delillerle Türkiye'ye iade edilmesi ve bu hain teröristin Türk yargısına, teslim edilmesini istiyoruz. Bunun için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Hiç merak etmeyin. Yurt dışına kaçanların bir kısmını getirdik. Diğerlerini de tespit ettiğimiz yerlerde getiriyoruz. Yunanistan'daki süreci de yakından takip ediyoruz. Yasal bir süreç var. Ama inşallah onlar da Türkiye'ye gelecekler ve hainlerden hesabı millet adına sormaya devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS