Mevlüt Çavuşoğlu, Riyad Maliki ile görüştü

Mevlüt Çavuşoğlu, Riyad Maliki ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki ile makamında görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye - Rusya ilişkileri ve IŞİD ile mücadeleye ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, "Rusya ile ilişkileri tekrar normalleştirdik. Türkiye IŞİD'e karşı operasyonlara aktif bir şekilde katılmak istiyor. Bunun da düzenlenmesi gerekiyor. Her zaman Rusya'yı IŞİD'e karşı operasyon için işbirliğine davet ettik. Rus uçakları ile Türk uçaklarının birlikte operasyon yapacağı anlamına gelmez. İncirlik Üssü'nde, koalisyona katılan ülkeler ile işbirliğimiz var. IŞİD hepimizin ortak düşmanı olduğuna göre, Rusya'nın da IŞİD'e yönelik operasyonlara aktif bir şekilde girmesi bizce isabetli olur" dedi.


Geçtiğimiz aylarda Türkiye'nin Gazze'ye gönderdiği insani yardım gemisini hatırlatan Çavuşoğlu, "Şimdi yeni bir insani yardım gemisinin ulaşması için çalışıyoruz. Kurban Bayramı'ndan önce bu yardımlarımızı Filistinli kardeşlerimize ulaştıracağız. Aramamızdaki işbirliğini sürdüreceğiz" dedi.


"Desteğimizi size göstermek için bu ziyareti gerçekleştirdik"


Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki, "Desteğimizi size göstermek için bu ziyareti gerçekleştirdik. Örnek diyebileceğimiz ilişkilerimiz var" dedi.


Türkiye - Rusya ilişkileri ve IŞİD ile mücadeleye ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, "Rusya ile ilişkileri tekrar normalleştirdik. Türkiye IŞİD'e karşı operasyonlara aktif bir şekilde katılmak istiyor. Bunun da düzenlenmesi gerekiyor. Her zaman Rusya'yı IŞİD'e karşı operasyon için işbirliğine davet ettik. Rus uçakları ile Türk uçaklarının birlikte operasyon yapacağı anlamına gelmez. İncirlik Üssü'nde, koalisyona katılan ülkeler ile işbirliğimiz var. IŞİD hepimizin ortak düşmanı olduğuna göre, Rusya'nın da IŞİD'e yönelik operasyonlara aktif bir şekilde girmesi bizce isabetli olur. Bu hastalığın diğer ülkelere dağılmasını da önlemek gerekir. İran eğer pozitif olursa rolünün önemli olduğunu söyledik. Yarınki ziyarette de kendilerine ileteceğiz. Suriye'de kalıcı barış için herkes üzerine düşeni yapmalıdır" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS