Mevsimlik tarım işçileri için rapor var çözüm yok

Mevsimlik tarım işçileri için rapor var çözüm yok

Manisa'da 15 mevsimlik işçinin trafik kazasında hayatını kaybetmesi, tarım işçilerinin ulaşım sorunlarını bir kez daha gündeme getirdi. Sorun geçtiğimiz dönem Meclis'in de gündemindeydi. Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nda koordinasyonun sağlanması, hukuki düzenleme, trafik denetimleri gibi birçok önlem sıralanmıştı. Ancak herhangi bir yasal düzenleme yapılmamıştı.

Farklı illerden mevsimlik tarım işçilerinin kapasite üstü, eski, muayenesi yapılmamış araçlarda yollara çıkması ve  bunun sonucunda her yıl onlarca işçinin yollarda hayatını kaybetmesi üzerine geçen yıl Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.  


Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre, komisyon 31 mart 2015'te toplantılarını tamamlayıp bir rapor sundu. Raporda işçilerin ulaşım sorunları tespit edildi ve çözüm önerileri sunuldu. 


Rapora göre mevsimlik tarım işçilerinin güvenli ve sağlıklı ulaşımı için göç alan ve veren yerler arasında ulaşım ile ilgili koordinasyonun sağlanması, hukuki düzenlemelerin yeterli hale getirilmesi, trafik denetimlerinin artırılması, araç ve trafik güvenliğinin gerektirdiği tüm denetimlerinin titizlikle yerine getirilmesinin gerekli olduğu belirtiliyor.


Raporda sunulan bazı çözüm önerileri; Tarım işçilerinin göç dönemlerinde tren seferleri artırılmalı, ek seferler konmalı veya vagon sayısı arttırılmalı, tarım işçilerine özel indirim uygulanmalı.


Göç takvimleri/ güzergahlarına ilişkin harita oluşturularak tarım işçilerinin ulaşım güvenliğine yönelik trafik denetimleri yapılmalı. Yoksul ailelere ulaşım giderleri için yardın edilmeli, uzun mesafelerde araç kasalarında yolcu taşınması yasaklanmalı.


Rapor üzerine bu yasama yılında herhangi bir düzenlemeye yapılıp yapılmayacağı ise şu an belli değil

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS