MHP Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ kurultay çağrısı yapıp istifa etti

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ kurultay çağrısı yapıp istifa etti

MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, MHP'nin olağanüstü kongreye genel başkan tarafından götürülmesini istediklerini ifade ederek, bunun herhangi bir kişi ya da grubu desteklemek için yapılmış bir talep olmadığını, bir demokrasi talebi olduğunu söyledi. Özdağ, Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifasına ilişkin dilekçeyi de genel merkeze ilettiğini bildirdi.

MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve eski Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, yaptıkları ortak açıklamayla, MHP'nin, Genel Başkan Devlet Bahçeli tarafından olağanüstü kongreye götürülmesini talep etti.


MHP Çanakkale ve Çorum teşkilatlarını kapattı


MHP'de muhaliflerin yol haritası hazır


MHP 4 il teşkilatını kapattı


Mecliste düzenlenen basın toplantısında ortak metni okuyan Özdağ, Türkiye'nin içinde bulunduğu durumun güçlü bir MHP'ye ne kadar ihtiyaç olduğunu gösterdiğini, 1 Kasım seçimlerinde alınan sonucun MHP'liler ve ülkücü taban tarafından haklı olarak kabullenilemediğini belirtti.


MHP'nin "milli sınırlar tehdit altındayken" mahkeme kapılarına sürüklenmesini kabullenmenin mümkün olmadığını ifade eden Özdağ, şunları dile getirdi:


"MHP, AKP’nin PKK açılımı adını verdiği teröre teslimiyet politikasının sonucunda Güneydoğu Anadolumuzun bazı yerleşim yerlerinde iç savaş benzeri görüntüler sergilenirken, enerjisini iç çekişmeler ile tüketmesi onaylanamaz. MHP'nin, parlamenter demokrasi ve üniter yapımız tehdit edilir, milli değerlerimiz başta olmak üzere tüm değerlerimiz tahrip edilirken, hukuk devleti tasfiye edilirken, kaderinin yargı eline teslim edilmesi asla ülkücü duruş ile bağdaştırılamaz. MHP'nin 1 Kasım seçimlerinin ortaya çıkardığı ağır üzüntü ve derin hayal kırıklığını hızla aşarak bütün gücünü Türkiye’nin karşı karşıya olduğu sorunların çözümüne harcaması ve Türk Milletine güven verebilecek bir mücadeleye ve çalışmaya başlaması gerekmekte ve beklenmektedir. Sayın Genel Başkanımızın MHP'yi yaşanan ağır üzüntü ve derin hayal
kırıklığını aşmak, mevcut istikrarsızlığa son vermek için artık ülkücülerin çok büyük bir bölümünün olduğu gibi toplumunda beklentisi haline gelen olağanüstü kongreye götürmesi büyük bir toparlayıcı adım olacaktır. MHP Genel Merkezi olağanüstü kongre için imza veren üst kurul delegelerinin çoğunlukta olduğu parti teşkilatlarını kapatmaktadır. Bazı ülküdaşlarımız son günlerin gerilimi ile Sayın Genel Başkanımıza ve Genel Merkez yönetimine karşı kabul edilemez sert ifadeler kullanmış olsalar dahi birleştirici olması gereken Genel Merkez'dir. Tasfiyeci tavır MHP'yi muhtemel bir erken genel seçimde büyük sıkıntılar ile karşı karşıya bırakacaktır. Olağanüstü kongre için imza veren MHP üst kurul delegeleri parti tüzüğünde yer alan demokratik haklarını kullanan saygıdeğer ülküdaşlarımızdır. Sayın Genel Başkanımızın Türkiye için istediği demokrasiyi MHP'de de uygulamasını istiyoruz. Sayın Genel Başkanımızdan ülkücü iradeye inanarak ve güvenerek MHP'yi en kısa zamanda olağanüstü kongreye götürmesini rica ediyoruz."


"Açıklama, adaylık anlamına gelmiyor"


Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Özdağ, Genel Başkan Yardımcılığından istifa mektubunu basın toplantısından hemen önce Genel Başkan Bahçeli'ye gönderdiğini bildirdi.


Taleplerinin Genel Başkan’a karşı olmadığını, "güçlü MHP’yi yaratmak için yapılmış bir çağrı olduğunu" kaydeden Özdağ, açıklamasının Genel Başkan adaylığı anlamına gelmediğini, olağanüstü kongre ile ilgili demokratik bir talep olduğunu ifade etti. Özdağ, Genel Başkan’dan bu yolu açmasını rica ettiklerini çünkü güçlü bir MHP’ye Türkiye’nin ihtiyacı olduğunu, iç tartışmaların bitirilmesi gerektiğini söyledi.


MHP'nin daha güçlü olmasını istediklerinin altını çizen Özdağ, "Biz muhalefet değiliz, partimizin daha güçlü olmasını istiyoruz. Tartışmaların bitmesi için MHP’nin mahkeme salonlarından değil, kurultay salonlarından sonuç alınması gerektiğini düşünüyoruz. Delegenin büyük bir bölümünün ortaya koyduğu talep var. Teşkilat tasfiyelerini kabullenmek mümkün değildir. Yapılması gereken arkadaşlarımızı tasfiye etmek değil, Türkiye seçime giderken bütün ülkücülerin partide görev almasını sağlayacak bir duruşu sergilemektir" değerlendirmesinde bulundu.


Genel Başkan ile daha önceden bazı konulara ilişkin görüşmelerinin olduğunu aktaran Özdağ, "Sayın Bahçeli sadece Genel Başkan değil, hareketin Devlet abisidir. Biz Sayın Genel Başkanın bu tarihi kimliği ile hareket edeceğine inanmak istiyoruz. Talebimiz, partinin olağanüstü kongreye genel başkan tarafından götürülmesi talebidir, Sayın Genel Başkana karşı da herhangi bir kişi ya da grubu desteklemek için yapılmış talep de değildir. Bu bir demokrasi talebidir" diye konuştu.


MHP'li Halaçoğlu da "Biz MHP’nin bölünmesini, küskünler yaratılmasını kabul etmiyoruz. Herkesi kucaklayan bir anlayış içinde bunu yapıyoruz" dedi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS