MHP kongresindeki kararlara yürütmeyi durdurma kararı çıktı

MHP kongresindeki kararlara yürütmeyi durdurma kararı çıktı
Parti tüzüğünde, toplanan imzaların değerlendirilmesine ilişkin süreyi belirten bir madde bulunmadığı için MHP Genel Merkezi, olağanüstü kongre talebiyle ilgili açıklama yapmadı.

Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, 19 Haziran'da yapılan Genel Kurul kararlarının iptali istemiyle açılan davada, dava esasta sonuçlanıncaya kadar tedbiren Genel Kurul kararlarının yürütmesini durdurdu.

MHP'li Cemal Enginyurt, 19 Haziran'da yapılan olağanüstü kurultay kararının iptali istemiyle Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açtı. Başvuruyu inceleyen Mahkeme, muhaliflere kurultay yapma yetkisi veren Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararının ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından


MHP tüzüğünün istenilmesine karar verdi.


Mahkeme ayrıca, Çankaya İlçe Seçim Kurulu'ndan 21 Mart 2015 tarihli kongre delege listesi ile kongre sonuç listesinin, Ankara 13. Noterliği'nden de
19 Haziran 2016 tarihli olağanüstü kongreye ilişkin liste ve tutanakların istenilmesini talep etti.


Gerekçeli karar


Mahkeme kararının gerekçesinde, "Uygulanması telafisi güç ve imkansız sonuçlar doğurabileceğinden 19 Haziran'daki olağanüstü genel kurulunda tüzük
değişikliğine ilişkin alınan kararların, karar kesinleşinceye kadar tedbiren uygulanmamasına karar verilmiştir." denildi.


MHP'nin YSK temsilcisi Ercan'ın değerlendirmesi


Kararı değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu'nun MHP temsilcisi Kürşat Türker Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Genel Merkez olarak hukuki bir müracaat yapmadıklarını, bir delegenin 19 Haziran'da alınan kararlara yönelik dava açtığını söyledi.


Mahkemenin de davayı esastan sonuçlandırana kadar tüzük hükümlerinin uygulanmasını durdurduğunu belirten Ercan, "Bundan sonra Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, bu davayı esastan sonuçlandıracak, bu süreçte de toplantıda alınan kararların uygulaması durdurulmuş oldu. Genel Başkanımız 10 Temmuz'da Kurultaya çağırdı. Üst kurul delegesi olan herkes gelecek ve kurultayımız yapılacak. Tüzük değişiklikleriyle siyasi partiler kanununa aykırı şekilde heyetler oluşturup onlara görevler verdiler. Bu kararla onlar durdurulmuş oldu." diye konuştu.


Çankaya İlçe Seçim Kurulunun, 10 Temmuz'da yapılacak kurultayla ilgili vereceği kararda da Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi kararını da ele alabileceğini belirten Ercan, "YSK'nın, 'mahkeme kararlarının ilçe seçim kurulu hakimlerini bağlayacağına, ihtiyati tedbir kararlarına ilçe seçim kurullarının uymak durumunda bulunduklarına' dair kararları var. Bu hukuk kuralının işletilmesi, İlçe Seçim Kurulu hakiminin de buna uyması gerekir diye
düşünüyorum." dedi.


Müsevat Dervişoğlu:10 Temmuz'da seçim yapılamaz


MHP'de Çağrı Heyeti'nin topladığı olağanüstü kurultayın Divan Başkanı Müsavat Dervişoğlu, "MHP Genel Merkezi, 6. Olağanüstü Büyük Kongre kararlarını tanımadığını ve tüzük değişikliklerini geçersiz saydığını iddia ettiği müddetçe, eski tüzükteki 'olağanüstü kongrelerde seçim yapılamaz' hükmü çerçevesinde 10 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan büyük kongrede seçim yapamaz ve buna seçim kurullarının izin vermesi de mümkün olamaz." değerlendirmesinde bulundu.


Barack Obama'dan Brexit yorumu


Dervişoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, MHP 6. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin 19 Haziran'da gerçekleştirildiğini, yapılan tüzük değişikliklerinin parti tüzüğüne işlenmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edildiğini belirtti.


Yeni parti tüzüğünün, genel kurulca oy birliğiyle seçilmiş kongre heyetine verdiği yetkiye dayanarak, 7. Olağanüstü Büyük Kongreyi 10 Temmuz Pazar günü toplamak üzere Çankaya İlçe Seçim Kurulu'na resmi müracaatta bulunulduğunu bildiren Dervişoğlu, müracaatları esnasında, hukuki bir gerekçe belirtmeksizin yapılan büyük kongreyi yok sayan MHP Genel Merkezi'nin, 6. Olağanüstü Büyük Kongre'yi toplama talebiyle seçim kuruluna başvuruda bulunduğunun tespit edildiğini ifade etti.


Masalarla yolu kapatan restoran çalışanları bıçakla zabıtalara saldırdı


Dervişoğlu, aynı tarihte iki ayrı kongre talebi söz konusu olunca, ilçe seçim kurulunun, kongrenin kimin riyasetinde yapılacağına dair bir karar vermek durumunda kaldığını, bu hususta YSK'dan görüş talebinde bulunulduğunu vurguladı.


"7. Olağanüstü Kurultayı toplama yetkisi kongre heyetindedir


"6. Olağanüstü Büyük Kongrenin toplandığını ve gerekli tüzük değişikliklerini gerçekleştirerek seçimli olağanüstü kongre kararı aldığını belirten Dervişoğlu, şöyle devam etti:


"Bu hususu kongre tutanağına derc ederek yetkili makamlara iletmişse ve hukuka aykırılıktan da bahsedebilmek söz konusu değilse, 7. Olağanüstü Kongreyi toplama yetkisi delegelerin oy birliği ile belirlediği kongre heyetindedir. Zira parti tüzel kişiliğinin en üst düzey karar organı büyük kongredir. Diğer tüm parti organları, kongrenin kararlarına uymak zorundadır.


MHP Genel Merkezi, 6. Olağanüstü Büyük Kongre kararlarını tanımadığını ve tüzük değişikliklerini geçersiz saydığını iddia ettiği müddetçe, eski tüzükteki 'olağanüstü kongrelerde seçim yapılamaz' hükmü çerçevesinde 10 Temmuz'da gerçekleştirilmesi planlanan büyük kongrede seçim yapamaz ve buna seçim kurullarının izin vermesi de mümkün olamaz. Zira tüzük değişikliği bir parti içi meseledir ve seçim kurullarının alanına dahil değildir."


Alman yetkililerden Viernheim açıklaması geldi


Dervişoğlu, ayrıca MHP Genel Merkezi'nin böylesine bir temel bilgiden mahrum olduğunu düşünmek bile istemediklerini, niyetlerine dair kanaatlerini paylaşma haklarını da mahfuz tuttuklarının altını çizdi.


Müsavat Dervişoğlu, bu durumda 6. Olağanüstü Büyük Kongre kararlarının geçerli olmadığı ve tüzük değişikliklerin kabul edilmediği yolunda bir mahkeme kararı olmaksızın, 7. Olağanüstü Kurultayı toplama yetkisinin, MHP'nin en üst organı olan büyük kongrenin oy birliğiyle belirlediği kongre heyetinde bulunduğunu kaydetti.


MHP: Tüzük değişikliklerinin tedbir yoluyla durdurulmasına karar verilmiştir


MHP Genel Merkez Avukatı Bulut yaptığı yazılı açıklamada "Üst kurul delegemiz tarafından açılan genel kurul iptal davası neticesinde, ileri sürülen gerekçeler ışığında, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 19 Haziran 2016 tarihinde düzenlenen Genel Kurul’da alınan kararların ve tüzük değişikliklerinin ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmasına karar verilmiştir." ifadelerini kullandı.


Brexit'e en sert tepki Petr Cech'ten geldi


Çağrı Heyeti üyesi Erel: İtiraz edeceğiz


Anadolu Ajansı'na konuşan Çağrı Heyeti üyesi Ayhan Erel ise, Ankara Valiliği'nce kendilerine uygulanan idari para cezasına itiraz edeceklerini söyledi.


Erel,yasaya göre, en ücra köylerin bile büyükşehir sınırları içerisinde sayıldığını vurguladı. Haklarında uygulanan para cezasının, topladıkları olağanüstü kongreye bir etkisinin olmadığını da dile getirdi.


YSK'dan da açıklama geldi


Yüksek Seçim Kurulu, MHP'nin 10 Temmuz'da yapılacağı duyurulan olağanüstü kurultayıyla ilgili başvurulara ilişkin İlçe Seçim Kurulu'nun değerlendirme yapması gerektiğinden görüş bildirilmesine yer olmadığına karar verdi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS