MHP'de istifa depremi

MHP'de istifa depremi
MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli, Denizli İl Başkanı Yasin Öztürk, Kilis İl Başkanı Arif Amoca, Bilecik İl Başkanı Ahmet Gürses, Kırklareli İl Başkanı Kürşad Yamaner, Ardahan İl Başkanı Taşkın Polat, Bayburt İl Başkanı Süleyman Burç, Elazığ İl Başkanı Abdulvahap Erdem, Samsun İl Başkanı Ömer Süslü, Sivas İl Başkanı Ragıp Özkan, Tekirdağ İl Başkanı Enez Kaplan, Tokat İl Başkanı Fatih Demirkol, Nevşehir İl Başkanı Göksel Taşçı, Uşak İl Başkanı Ali Kurt, Çorum İl Başkanı Bekir Çetin ve Gümüşhane İl Başkanı Ali Ateş, "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesine karar verilmesi için dava açmıştı. Dava dilekçesinde, 543 büyük kongre delegesinin, "partinin büyük kongresinin olağanüstü toplantıya çağrılması hususunda noter vasıtasıyla talepte bulunduğu, talebin, kongrede tüzük değişikliğini de içerdiği" belirtilmişti.

MHP Genel Merkez kararıyla Bursa İl ve merkez Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer ilçe yönetimlerinin 13 Mayıs'ta feshedilmesinin ardından duruma tepki gösteren 10 ilçe yönetimi istifa etti.

Eski MHP İl Başkanı Yüksel Yılmaz, Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, yapılan feshin bir çifte standart olduğunu ileri sürdü.

MHP tüzüğünden kaynaklanan demokratik haklarını kullanan 548 üst kurul delegesinin haklı taleplerini görmezden gelip "yok hükmünde" sayanların, işine geldiğinde teşkilatları feshetmek için aynı tüzüğe atıf yaptığını savunan Yılmaz,
"Bu hukuksuz fesih kararına hukuki itiraz yolları açık olduğu ve feshin yargı tarafından iptali ihtimalinin çok yüksek olduğunu bildiğimiz halde bu yollara tevessül etmedik, etmeyeceğiz." diye konuştu.

Yılmaz, olağanüstü kurultay tartışmalarına da değinerek, şöyle devam etti: "1 Kasım seçimleri, MHP tabanı ve genel olarak milliyetçi, vatansever kesimleri ciddi bir hezeyan ve ümitsizlik duygusuna sürüklemiştir. Bu tablo karşısında ülküdaşların önünde yalnızca iki alternatif kalmıştır. Ya tam anlamıyla teslimiyet ve akabinde ülkücüler ve milliyetçiler olarak siyaset sahnesinin dışına itilme ya da yeniden bir diriliş, değişim ve akabinde şahlanış. Ülkücüler, diriliş, değişim ve şahlanmayı tercih etmiştir. Bu şahlanışın yeri ve adresi MHP'dir. Yolu ise öncelikle Tüzük Kurultayı ve daha sonra Seçimli Genel Kurul'dur."

"MHP'de olağanüstü bir kurultay ile tekrar bir güven ibrası hasıl olmuştur." diyen Yılmaz, meşru ve haklı değişim talebinin ülkücü camia üzerindeki karamsarlık havasını dağıttığını söyledi.

MHP Orhaneli İlçe Başkanı İsmail Asa da İl Başkanı Yılmaz, merkez ilçe başkanları Yavuz Bülbül, Erkan Subaşı ve Osman Uçar'ın görevden alınmalarını doğru bulmadıklarını belirterek, "Bu tavırdan dolayı İnegöl, Kestel, Yenişehir,
Mudanya, Büyükorhan, Harmancık, Keles, Gürsu, İznik, Orhaneli ilçe başkanları ve yönetim kurulu olarak görevimizden istifa etmiş bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS