MHP'de olağanüstü kongre için toplanan imzalar yarın genel merkeze verilecek 

MHP'de olağanüstü kongre için toplanan imzalar yarın genel merkeze verilecek 

Muhaliflerin avukatları, olağanüstü kongre için topladıkları imzaları cuma namazından sonra parti genel merkezine teslim edecek. Dilekçelerin alınmaması ihtimaline karşı tutanak tutulabilmesi için avukatlara bir noterin de eşlik etmesi planlanıyor.

MHP'de muhaliflerin olağanüstü kongre için topladıkları delege imzaları, yarın cuma namazının ardından parti genel merkezine teslim edilecek.


Devlet Bahçeli kırgın mı?


Bahçeli'den olağanüstü kongre açıklaması


Bahçeli'den olağanüstü kongre açıklaması: 'Kim ne kadar imza toplarsa toplasın...'


Devlet Bahçeli'nin çıkışına muhaliflerden tepki


Son genel seçimde MHP'nin "başarısız" olduğunu savunan ve "yenilenme" söylemiyle yola çıkan Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener'in, olağanüstü kongre için Kasım ayı sonu itibarıyla delegelerden topladıkları noter onaylı imzaların gerekli sayıyı aştığı belirtilmişti. Muhaliflerin avukatları, bazı delegelerin "imza toplayan diğer adayı üzmemek amacıyla iki adaya da imza verdiği" tespiti nedeniyle imzaları tasnif edecek.


Çalışmalar tamamlandıktan sonra, avukatlar, imzaları cuma namazının ardından parti genel merkezine teslim edecek. Muhaliflerin avukatlarının, "binaya alınmaması ya da binaya alınıp dilekçeleri verecek bir yetkili bulunmaması ihtimaline karşı" tutanak tutulması amacıyla yanlarında noter götürmeleri planlanıyor.


İmzalar genel merkeze "verilemezse" tutulacak tutanağın ardından mahkemeye başvurulacak. MHP'de 21 Kasım 2015'te Sinan Oğan, 28 Kasım 2015'te Koray Aydın ve 30 Kasım'da da Meral Akşener genel başkanlığa aday olduğunu açıklamış ve tüzük değişikliği kongresi yapabilmek için delegelerden imza toplamaya başlamıştı. Olağanüstü kurultaylarda genel başkanlık seçilmesine izin vermeyen MHP tüzüğünü değiştirilmesi için de olağanüstü kurultay toplanması gerekiyor.


1 Kasım seçiminin ardından parti yönetiminin değişmesini isteyen ve tüzük kurultayı için ortak bir metinle deleglerden imza toplayan muhalifler, gerekli 248 imzaya ulaştıklarını bildirdiler. Bin 240 delegenin kaçının imza verdiği ise yarın açıklanacak.


MHP lideri Devlet Bahçeli ise hafta sonu Kızılcahamam kampında "ne kadar imza toplarlarsa toplasınlar kurultaya gitmeyeceğim" demişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS