MHP'de karmaşa sürüyor: Kongreye polis barikatı

MHP'de karmaşa sürüyor: Kongreye polis barikatı

MHP'de muhaliflerin kongre yapmasına izin verilmedi. Delegeler Ankara'ya akın etti, polis barikatıyla kapatılan Büyük Anadolu Oteli'nin önü miting alanına döndü. Muhalifler noter huzurunda kongre için gerekli sayının toplandığını tespit etti. Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ adına ortak açıklamayı Yusuf Halaçoğlu okudu. Polisten engellemeye ilişkin resmi bir belge göstermesini isteyen adaylardan Akşener, beklemeye devam etti ve bir otobüsün üzerinde konuşma yaptı

MHP'de  karşılıklı mahkeme kararlarının ardından muhaliflerin bugün yapılacağını duyurduğu ancak Genel Merkez'in karşı çıktığı kongre yapılamadı. Ankara'da kongrenin yapılacağı duyurulan Büyük Anadolu Oteli'nin önüne polis barikat kurdu. Ankara'ya gelen delegeler kongreyi gerçekleştiremedi. Muhalif adayların da geldiği otelin önünde, kongre için yeter sayıda üst kurul delegesi bulunduğunun tespit edilmesi için imza toplandı ve Hazırun Defteri kayıt altına alındı. Muhalif adaylar adına Yusuf Halaçoğlu'nun okuduğu ortak bildiride, "MHP sahipsiz değildir, son sözü genel başkanlar değil kurultaylar söyler" denildi. Polisten engellemeye ilişkin resmi bir belge isteyen muhalif adaylardan Ümit Özdağ ve Koray Aydın ve Sinan Oğan daha sonra ayrıldı. Meral Akşener'in bekleyişi ise sürüyor. Durumun tespitiyle ilgili bir ara 25. İcra Müdürünün kongre alanına geleceği söylendi ancak icra müdürü gelmedi.

İşte kongre alanından fotoğraflar

MHP genel başkan adaylarının çağrısıyla toplanan partililer ve delegelerin önü, kurultayın yapılacağı otele yakın bir mesafede kesildi. MHP'li adaylar Akşener, Aydın, Oğan ve Özdağ saat 11.00 sıralarında kurultay yapmak istedikleri otele geldi. Genel başkan adayları, miting alanına dönüşen bölgeden geçerek polis bariyerlerinin önüne doğru ilerledi. Kalabalığın geriye doğru çekilmesini istediler. Adaylardan Ümit Özdağ, barikatların üzerine çıkarak, bekleyen partilileri yatıştırmaya ve polis barikatına yüklenmelerine engel olmaya çalıştı. 

MHP'de Kurultay Çağrı Heyeti tarafından gerçekleştirilmesi öngörülen toplantı için Ankara'ya gelen çok sayıda grup, Büyük Anadolu Oteli'ne sabahın erken saatlerinde geldi.

Trafik kilitlendi

Esenboğa Havalimanı güzergahında bulunan otelin girişi, mahkemenin tedbir kararına istinaden Ankara Valiliğinin talimatı doğrultusunda İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından barikatlarla kapatıldı. Ankara Esenboğa Havalimanı yolu yoğunluk nedeniyle trafiğe kapandı. Havalimanı girişinde MHP'li delegeler ve partililerin oluşturduğu kalabalık ve araç yoğunluğu nedeniyle trafik kilitlendi. Kurultayın yapılması planlan otele girişlerine izin verilmeyen gruplar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Eğitim Merkezi girişinde beklemeye başladı.

Miting alanına döndü, kavga çıktı

Dünden bu yana Ankara'ya gelen partililer nedeniyle otel çevresi miting alanına döndü. Partililer arasında görüş ayrılığının bir noktada kavgaya dönüştü görüldü. Yumruklu kavga kameralara takıldı.

İmza toplandı

Muhalifler Ankara'da yaklaşık 800-900 delegenin kendilerine destek için beklediği iddiasında. Otel çevresinde imza toplama çalışması yürütüldü. Alanda üst kurul delegelerinin imzaya beklendiği anonsu yapıldı. Bir "hazırun" defteri de hazır tutuldu, delegelerden buraya geldiklerine dair imza alındı. Delegelerin salt çoğunluğu, yani 621 delegenin olması durumunda olağanüstü kongre yapılabiliyor. Delegelerden alınan imza bu nedenle önem taşıyor.

Noter huzurunda açıklama

Daha sonra alana gelen noterin huzurunda imzaların toplandığını ve hazirun cetvelinde tüzük kurultayı için gerekli olan salt çoğunluğun sağlandığını söyledi ancak herhangi bir sayı açıklanmadı.

Yargıtay kararını beklemek görüşü ağırlık kazandı

MHP'de muhaliflerde kurultay için Yargıtay kararının beklenmesi görüşü ağırlık kazandı. 

"Bahçeli istifa" sloganları

Alanda "Bahçeli istifa", "Yönetim istifa" ve "Alparslan Türkeş'in askerleriyiz" şeklinde sloganlar da duyuluyor.

Genel merkez aleyhinde sloganlar

MHP'li muhalifler Koray Aydın, Meral Akşener, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ'ın otele gelmesini bekleyen partililer, MHP genel merkezi aleyhinde slogan attı.

Muhaliflerden son değerlendirme

Muhalif adaylar, Büyük Anadolu Oteli'ne birlikte gitmeden önce Sinan Oğan'ın Öveçler'deki ofisinde bir araya geldi. Akşener, Aydın, Özdağ ve çağrı heyeti son bir değerlendirme yaptı. Muhalifler daha sonra tek bir minibüsle konvoy eşliğinde Büyük Anadolu Oteli'ne geçti.

MHP'li Ümit Özdağ'ın polis barikatının üzerine çıkarak, kalabalığa geri gitmesi ve ön tarafta yer açılması için uyarıda bulunduğu görüldü. MHP'li Yusuf Halaçoğlu da elindeki megafonla kalabalığa uyarılarda bulunarak, bir açıklama yaptı. 

Yusuf Halaçoğlu ortak açıklamayı okudu

MHP'li muhaliflerin ortak bildirisini Yusuf Halaçoğlu okudu. Bildiride, "MHP sahipsiz değildir, son sözü genel başkanlar değil kurultaylar söyler" denildi.  Halaçoğlu'nun okuduğu bildiride "Tanık olduğumuz sürece genel merkezin talebiyle, AKP'nin kolluk kuvvetleri kurultay yapmamızı engellemektedir. Kurultay kolluk gücüyle engellenmektedir. Türk demokrasisi ve hukuk sarsılmıştır. Hukukun üstünlüğü çiğnenmiş adalet duygusu yaralanmıştır. Hükümet yargıya darbe yapmıştır. Anayasa ve hukuk düzeni askıya alınmıştır. Hiç kimse boşuna beklemesin, avuçlarını ovuşturmasın. Son sözü genel başkanlar değil kurultay söyler" ifadeleri yer aldı.

Bildiride, ülkücü iradenin tecellisi olarak MHP'nin 548 üst kurul delegesinin olağanüstü büyük kongre talep ettiği, MHP Genel Merkezinin ise bu talebe kayıtsız kaldığı belirtildi. Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından görevlendirilen çağrı heyetinin davetiyle MHP Olağanüstü Büyük Kongresini gerçekleştirmek üzere bugün toplanıldığı ifade edilen bildiride, şu görüşlere yer verildi:

"Ancak tanık olduğumuz üzere MHP Genel Merkez yönetiminin talebiyle AKP hükümetinin yönetimi altındaki kolluk kuvvetleri bizlerin kongre salonuna girmemizi ve kongremizi icra etmemizi cebren engellemektedir. Dün ülkücü iradeye mahkeme kapılarını gösterenler, 'yargı kararlarına saygılıyız' diyenler, bugün hem MHP delegelerinin olağanüstü genel kurul isteğinin meşru ve hukuka uygunluğunu tescil eden Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararını hem de Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesinin etik ve hukuk dışı kararının icra edilmesini iptal eden Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesinin kararını kolluk gücüyle engellemektedirler. Bugün Türk demokrasisi ve hukuk devletinin temelleri sarsılmıştır. 150 yıllık zorlu mücadelelerle elde ettiğimiz tüm hukuk kazanımlarımız iktidarın siyasi ve fiili müdahalesi ile bertaraf edilmiştir."

"Anayasa ve hukuk düzeni askıya alınmıştır"

"Hukukun üstünlüğünün çiğnendiği, adalet duygusunun yaralandığı, toplum vicdanının kanatıldığı" öne sürülen bildiriye, şöyle devam edildi:

"Hukuk siyasallaşmıştır. Siyaset hukuka galebe çalmış, yürütme yanı hükümet yargıya darbe yapmıştır. Anayasa ve hukuk düzeni askıya alınmıştır. En temel evrensel hukuk ilkeleri dahi paçavra edilmiştir. Ülkücü iradeye mahkeme kapılarını göstererek, siyasal meşruiyetini tartışılır hale getiren MHP Genel Merkez Yönetimi AKP hükümetinin baskı ve tehditleriyle mahkeme kararlarının uygulanmasını önleyerek hukuki meşruiyetini de yitirmiştir."


Bildiride, MHP Genel Merkez yönetiminin, ülkücü gönüllerde kaybettiği güven ve saygıyı şimdi polis barikatlarında aradığı öne sürülerek, şunlar kaydedildi:

"Balgat'ta kaybettiğini, Söğütözü'nden sormaktadır. Artık mızrak çuvala sığmamaktadır. MHP'de yaşanacak bir değişim AKP iktidarının kabusu haline gelmiştir. Bu yüzden MHP Genel Kurulu bir iç mesele olmaktan çıkmıştır. Türkiye'nin ve AKP iktidarının mukadderatı MHP Kongresinde ülkücü delegelerin hür vicdanıyla belirlenecektir. AKP iktidarı 22 Mayıs'ta yapacağı kongrede parti içi muhalefeti MHP sopasıyla terbiye etmeye çalışmaktadır. AKP'nin delikleri MHP yamasıyla kapatılmak istenmektedir. Kendi tabanının güven kaybına uğramış bir MHP Genel Merkezi iktidara payanda yapılarak Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi hayata geçirilmek istenmektedir. Bu yüzden AKP'nin Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı, kirli ellerini MHP'nin üzerinden çekmelidir. Hiç kimse boşa heveslenmesin, avuçlarını ovuşturmasın. MHP sahipsiz değildir. MHP, ülkücülerin ve Türk milliyetçilerinin tek ve biricik siyasi kurumudur. Bütün bu hukuk, ahlak ve demokrasi dışı müdahalelere rağmen partimize sahip çıkacağız. Mahremimize uzanan elleri kıracağız. Son sözü genel başkanlar değil, kurultaylar söyler. Unutulmamalıdır ki, birlik ve beraberliğimizi koruyarak olağanüstü genel kurulumuzu bir toy ve şenlik ikliminde yapacağız ve iktidar yolunda emin ve kararlı adımlarla yürüyeceğiz."

Muhalif adaylar konuştu

Muhalif adaylardan Ümit Özdağ ve Sinan Oğan, CNN TÜRK yayınında konuştu. Kendilerini engelleyen polislerden resmi bir belge talep ettiklerini ve bu olmadan alandan ayrılmayacaklarını açıkladı. Özdağ ise, "PKK yanlısı partilerin kongrelerinde" alınmayan tedbirlerle engellenmelerine tepki gösterdi. Meral Akşener ise bir açıklama yapmayacağını söyledi.

Meral Akşener: "Suç duyurusunda bulunacağım"

Genel Başkan adaylarından Meral Akşener, partili ve delegelerin oluşturduğu kalabalığı engellemek için TOMA'larla beraber kurulan polis barikatlarının önünde, barikat demirinden tutarak bekledi. Akşener “Hukuki olarak burada bulunmanın en azından bu arkadaşlarımız açısından onların hukuki olarak suç işlemesinin önüne geçen valinin ve İçişleri Bakanının sorumluluk alarak imzaladığı talimat metnini görmek durumundayız. Aksi olduğu takdirde parmaklarımı demir korkulukların arasından çıkarmayacağım. Onların siyasi sorumlusu İçişleri Bakanıdır. Arkadaşlarımla ilgili bir sorunum yok. Adalet Bakanlığının Genel Müdür Yardımcısı bir hakim hukuksuz bir evraka imza atabiliyor. Pazartesi günü Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Valisi, Ankara Emniyet Müdürü ve o Genel Müdür Yardımcısı hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Bizim muhatabımız öncelikle İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve varsa Başbakandır. Ne kongreymiş kardeşim. Bir Başbakan değişti, bir iktidar yıkıldı, Cumhurbaşkanı bir saatte Başbakan değiştirdi ve iki saatte AKP Genel Kurul kararı aldı" dedi.

Koray Aydın: "Yargıtay kararını bekliyoruz"

Koray Aydın: Adaylardan Koray Aydın'dan önemli bir açıklama geldi. Noter çağırarak durumu tespit ettirdiklerini kaydeden Aydın, "Mayıs ayında açıklanacağı söylenen Yargıtay kararını bekliyoruz, Haziranda kurultayımızı yapacağız" dedi. Aydın, "Bir ülkücü olarak buradaki durumu görünce ağlamak istiyorum" sözleriyle alınan güvenlik önlemlerini eleştirdi.

Ümit Özdağ: "Bu hukuksuzluğu yapanlar da kaçacak"

"MHP üst kurul delegeleri AKP tek parti iktidarının yasa dışı uygulamalarına karşı kongre yapma mücadelesi veriyorlar. Bir kongre yapmak istiyor ve tüzük değiştirmek istiyoruz. neredeyse karşımıza PKK yanlısı partilerin mitinglerinde, kongrelerinde alınan önlemler burada alınmış. Kongre salonuna girmemize izin verilmiyor. Bunu yapanlar da hukuksuzluk olduğunu aslında biliyoruz. Kendilerini mahkemeye vereceğiz. Nasıl bir zaman Ergenekon'da hukuksuzluk yapanlar bu ülkeden kaçmak zorunda kaldılar. Bu hukuksuzluğu yapanlar da kaçmak zorunda kalacak. Bir sorumlu daha var. Siyasi olarak Adalet Bakanı da bugün çiğnediği hukuka ihtiyaç duyacak. Biz bu kongreyi yapacak ve MHP'yi iktidara taşıyacağız."

Sinan Oğhan: "Resmi bir belge istiyoruz"

"Resmi bir belge istiyoruz, yazılı bir emir görmek istiyoruz. Aksi halde buradan ayrılmayacağız. Şu gördüğünüz TOMA'lar, polisler buraya sözlü bir talimat ile buraya yığılmış. Biz de 25. İcra Müdürünü buraya çağırdık. Gelmesini bekliyoruz. Ortada bir karar yok."

Aydın, Özdağ ve Oğan ayrıldı, Akşener bekliyor

Muhalif adaylardan Koray Aydın ve Ümit Özdağ bir süre sonra alandan ayrıldı. Sinan Oğan da bir süre daha kaldığı alandan, "İcra müdürü buraya gelmeyeceğini bildirdi. Bu bekleyişi sürdürerek provokasyona izin vermenin gereği yok diye düşündük. Biz hukuk içerisinde kalacağımızı söylüyorsak mutabakata vardığımız şekilde davranıyoruz. Zannediyorum, Ümit Bey ile Koray Bey da alandan ayrıldı. Aynı araçla geldik, bildiri de bizim adımıza Halaçoğlu tarafından okundu. Tel örgütler önünde beklemek bizim mutabakatımızda yoktu. Biz vardığımız mutabakatımızın gereğini yapacağız" açıklamasını yaparak ayrıldı.

Otobüsün üzerinde konuştu: "Başbakan Meral' diyecekler"

Alandaki bekleyişi sürdüren Meral Akşener daha sonra parti otobüsünün üzerinden alandaki delegelere seslendi. Akşener, şunları söyledi:

"Sabah 7'den bu yana aç susuz bekleyenler, kadınlar, gençler burada ya; Allah'ın izniyle gelecekteki Başbakanlık bizimdir! Karar verdim, göreceksiniz, görecekler; çok yakın bir gelecekte 'Başbakan Meral' diyecekler... Bugün burada bir hukuksuzluğu hep birlikte yaşadık. Sanmasın Saray, sanmasın iktidar ülkücüler vazgeçtiler sanmasınlar. Bizim o polislere elimiz kalkmaz. Biz bu ülkede Anadolu evladına hiçbir zaman el kaldırmadık. Bütün hukuksuzlukları tespit ettik. Sabaha kadar bekleyecektim ama sabah 7'den bu yana heres aç susuz burada dediler. Onun için şimdilik hepimiz evimize gidiyoruz. Ne yaparsanız yapın ülkücü hareketi engelleyemeyeceksiniz."

Akşener'in konuşması sırasında alandakiler, "Bahçeli istifa" diyerek bağırdı. Akşener, alandakilerin bu sloganı atmalarını istemedi.

Ülkü Ocakları üyeleri Türkeş'in kabri başında toplandı

MHP'de olağanüstü kurultay tartışmaları sürerken Ülkü Ocakları mensubu yaklaşık 200 kişi, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kurucu Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş'in kabri başında bir araya geldi.

Ülkü Ocakları teşkilatlarından gelen yaklaşık 200 kişilik grup, Türkeş'in kabri başında dualar okudu. Grubun daha sonra kabrin girişini araçlarla kapattığı görüldü.

Polis ekipleri, Bahçelievler kavşağından itibaren Türkeş'in kabrinin çevresi ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne giden yollarda yoğun güvenlik önlemi aldı.

MHP'de dört genel başkan adayı, dün ortak yazılı bir açıklama yaparak, bugün kongrenin yapılacağı salonda olacaklarını "Bütün bu Anayasa ve yasaların çiğnenmesi ve fiili baskı ve engellemelere rağmen biz aşağıda isim ve imzası bulunan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan adayları 15 Mayıs 2016 tarihinde saat 10.00'da Kurultayımızın yapılacağı adreste olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz" ifadeleriyle duyurmuştu.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS