MHP'den Davutoğlu'nun çağrısına cevap

MHP'den Davutoğlu'nun çağrısına cevap

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun muhalefete yaptığı 4 maddelik çağrıya cevap vererek, terörle mücadele, yeni Anayasa yapımı, Meclis'te üslup ve vize muafiyeti konusunda MHP’nin görüşlerini açıkladı.

Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 2016 Yılı Bütçe Kanun Tasarısı görüşmelerinin teşekkür konuşmasında bütün partilere teröre karşı tek vücut olma çağrısı yaptığını hatırlatan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, teröre karşı tek vücut olma konusunda MHP’de hiçbir sorun olmadığını kaydetti.


“BİZ TERÖRLE MÜCADELEYİ VE YEKVÜCUT OLMAYI ŞARTSIZ ŞURTSUZ YAPARIZ”


Başbakan Davutoğlu’nun ilk olarak 78 milyonu ikna edecek kararlılıkta politika ortaya koymasını gerektiğini söyleyen Akçay, “MHP dünden hazır, biz istiyoruz zaten bunu. Terörün amacı Türkiye Cumhuriyetini bölüp parçalamak, milletimizi yıldırmak. MHP bakımından herhangi bir sorun yoktur. Hükümet hangi mücadeleyi yapmak istiyorsa, hangi kararı Meclis’ten çıkartmak istiyorsa, gerçek manada terör örgütünü yok edecek, onların destekçilerini destek vermekten vazgeçirtecek kararlı politikalarla gelmeleri durumunda MHP en büyük desteği verecektir. Yekvücut olalım ama bugüne kadar terörle ilgili yaptığınız hatalara ortak olacak değiliz. Çünkü suç işlenmiştir, bu ayrı bir bahistir. Biz terörle mücadeleyi ve yekvücut olmayı şartsız şurtsuz yaparız” dedi.


“MHP ANAYASA MASASINDA EN SON ANA KADAR DURACAK TEK PARTİDİR”


“MHP anayasa masasında en son ana kadar duracak tek partidir. Üç partide gitse tek başına MHP Anayasa Uzlaşma Komisyonunu terk etmeyecektir” diyen Erkan Akçay, Anayasa Uzlaşma Komisyonunu AK Parti ve CHP’nin birlikte devirdiklerini kaydetti. Akçay, “Şimdi de laf ebeliği yapmakla meşguller. Kendi masalarını devirmelerini ‘MHP’nin üzerine yıkabilir miyiz’ diye siyasi ahlaka uymayan tutumlara girdiler. Buna CHP de dahil, AKP de dahil. Başbakan Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’yi anlama sıkıntısı çektiğini söylüyor, CHP ‘selektör yaptı’ diyor. Demek ki MHP’nin yaptığı bu uyarı selektörü ikisinin de gözünü kamaştırmış. Sayın Başbakan’ın Anayasa konusunda yaptığı çağrıya söyleyeceğimiz şey yok, kendi kendine yapsın o çağrıyı. İsmail Kahraman’a yapsın çağrıyı” diye konuştu.


“BİZ MHP OLARAK BUNDAN RAHATSIZIZ”


Başbakan Davutoğlu’nun üslup konusundaki tavsiyelerinin doğru olduğunu kaydeden Akçay, “TBMM’de zaman zaman bazı milletvekillerinin konuşmalarında bir üslup sorunu var. Biz MHP olarak bundan rahatsızız. Konuşmalarında en vakur, en asil üslubu kullanan bir parti olduğumuzu düşünüyoruz. Sayın Başbakan’a benim bir önerim var üslup konusunda, Meclis’te çıkan gerilimin büyük çoğunluğu iktidar partisi milletvekillerinin kötü üslubu, kışkırtıcı üslubu yol açıyor. Başbakan’dan istirhamımım kendi milletvekillerine kendi genel merkezlerinde bir uyarıda bulunmaları gerekir. Bu konuda AKP grup başkanvekillerinin sıkıntı çektiğini de görüyorum” şeklinde konuştu.


“BU KONUDA HÜKÜMETİN HİÇBİR ENDİŞESİ OLMASIN”


Başbakan Davutoğlu’nun 1 Mayıs tarihine kadar vize serbestisi için yapılacak reformlara destek istemesine de değinen Akçay, “Bizim ana prensibimiz Türkiye’nin menfaatlerine ve çıkarlarına bakarız. Bu konuda hükümetin hiçbir endişesi olmasın. Gerek vize konusunda gerek uluslararası anlaşmalar konusunda bizim hadiseye bakış şeklimiz, Türkiye’nin yararı var mı yok mu ona bakarız. AB’ye ne teklif götürdünüz, ne gibi taahhütler aldınız bunları bize açıklayın. Bunun dışında bir sorun olacağını düşünmüyorum. Gerek bahsettikleri 53 madde, gerekse bu 9 madde konusunda bize gerekli bilgileri vermeli kafi gelecektir” ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS