MHP'li muhaliflerden ortak açıklama: 'Kurultayı en kısa sürede toplayacağız'

MHP'li muhaliflerden ortak açıklama: 'Kurultayı en kısa sürede toplayacağız'

MHP'li muhalifler Sinan Oğan, Koray Aydın, Meral Akşener ve Ümit Özdağ'ın bir araya geldiği toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, "Hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdürecek, kurultayımızı en kısa sürede toplayacağız" ifadelerine yer verildi.

Bir otelde bir araya gelen MHP'li muhalifler Oğan, Aydın, Akşener ve Özdağ, gerçekleştirdikleri toplantı sonrası ortak bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, MHP'deki haklı ve meşru değişim talebinin son günlerde çeşitli yollarla engellenmek istendiğinin açık şekilde görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Çağrı Heyeti'nce 19 Haziran'da düzenlenen büyük kongrenin, Türkiye'nin dört bir yanından gelen delegelerin iradesini ortaya koymasına rağmen, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından alınan tedbir kararı ile yok sayılmak istendiği savunuldu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından, 10 Temmuz'da seçimli kurultay yapılacağı ilan edilmesine karşın, Yüksek Seçim Kurulu toplantısından 10 dakika önce, bundan vazgeçildiği aktarılan açıklamada, "Türk milletinin ve devletinin hayati sorunlarına çözüm teşkil edecek bu kurultayı önce toplayacağım deyip sonra bundan vazgeçilmesi üzüntü vericidir. Çünkü Türkiye'nin kısa vadede Türk milletinin kaderinin belirleneceği erken seçim veya referandum süreçlerine girmesi beklenmektedir" denildi.

MHP kurultayının bir parti içi mesele olmaktan çıkarak millet ve devlet meselesi haline geldiği vurgulanan açıklamada, ülkenin krizden çıkışı için MHP kurultayının sadece Türk milliyetçilerinin değil milletin tamamının umudu olduğu kaydedildi.

"Kurultayımızı en kısa sürede toplayacağız"

Türk milletinin, ülkücü hareketin iktidarına duyduğu ihtiyacın her zamankinden daha fazla olduğu belirtilen açıklamada, şu değerlendirme yapıldı: "Milli ve tarihi sorumluluk altındaki ülkücü iradenin iktidar yolunu açmak için MHP'deki haklı değişim talebini dile getiren üst kurul delegelerimiz gerek imzaları gerek kongremize iştirakleriyle bu taleplerini defalarca ortaya koymuşlardır. Ancak, bazı kesimler tarafından görmezden gelinen, engellenmek istenen bu değişim talebi er ya da geç başarıyla neticelenecek ve ülkücü harekete iktidar yolu açılacaktır. İktidar yürüyüşümüzün önünü kesmeye çalışan kimselere rağmen, bütün ülküdaşlarımıza 4 genel başkan adayı olarak sözümüzdür; bu kutlu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. 4 genel başkan adayı olarak hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdürecek, kurultayımızı en kısa sürede toplayacağız. Biz Türk milletine, MHP genel başkanının seçileceği kurultayımız toplanıp divan seçilene kadar istişare ve karşılıklı güven içerisinde ortak hareket edeceğimizi bildiririz."

Açıklamada, bu amaçla gereken kurulların oluşturulduğu, genel başkanlık için aday olduğunu açıklayan 4 ismin 11 Temmuz saat 14.00'te Anadolu Otel'de istişare amaçlı bir araya geleceği bildirildi.

Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sinan Oğan, toplantıda alınan kararları yazılı olarak ifade ettiklerini belirterek, süreci birlik ve beraberlik içerisinde geçireceklerini bildirdi.

Gazetecilerin nasıl bir takvim ve plan izleyeceklerine ilişkin sorusu üzerine, MHP Gaziantep Milletvekili Özdağ da "Ayın 11'inde tekrar bir araya geliyoruz ve bütün bunları çok daha ayrıntılı konuşacağız. Sayın Oğan'ın da ifade ettiği gibi birlik ve berberlik içerisinde bu süreci gerçekleştireceğiz ve sonunda kongremizi yapacağız. Tekrar bayramınızı kutluyoruz" diye konuştu.

Şimdilik bir planın olmadığını, bayramdan sonra görüşüleceğini kaydeden Aydın, gazetecilerin, "Beşinci parti" iddialarını sorması üzerine ise "Öyle bir ihtimal yok." değerlendirmesinde bulundu.

Soruları yanıtlamayan Meral Akşener de gazetecilere, "İyi bayramlar" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS